Skip to:

Od 14 listopada w Brzegu na Opolszczyźnie trwają obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Miasto zwyciężyło w konkursie ogłoszonym przez Rzecznika Praw Dziecka w sierpniu br. Marek Michalak, który jest już na Opolszczyźnie, do niedzieli, czyli dnia finału ODPD 2016, będzie brał udział w wielu inicjatywach przygotowananych z myślą o dzieciach i dorosłych.

Przypomnijmy, uchwałę w sprawie ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka (20 listopada) – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – podjął 7 listopada 2014 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie zgodzili się, że w polskim kalendarzu powinien znaleźć się dzień, podczas którego głośniej niż zwykle powinno się mówić, że dzieci mają swoje prawa, przypominać, że są one niezbywalne i należy ich zawsze przestrzegać.

Czytaj także: Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – dołącz do Brzegu!

W tym roku Brzeg jest gospodarzem centralnych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka (ODPD). Na cały tydzień poprzedzający ODPD, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, zaplanowali wiele wydarzeń dla dzieci i dorosłych.

- To bardzo ważny tydzień z perspektywy ochrony praw dziecka. 19 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, a 20 listopada to także 27. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka – przypomina Marek Michalak.

- Brzeg będzie stolicą praw dziecka, nie jeden dzień, ale cały tydzień. Planujemy cykl spotkań dla dzieci i rodziców z ekspertami, debaty, spektakle, koncerty. Wierzę, że prawami dziecka będzie żyło całe miasto – dodał Jerzy Wrębiak, Burmistrz Brzegu.

Wśród ekspertów, którzy wsparli ideę ODPD i odwiedzą Brzeg, znaleźli się: Dorota Zawadzka – psycholog, Edward Lutczyn – artysta plastyk, Anna Maria Wesołowska – sędzia, Renata Piątkowska – autorka książek dla dzieci, Grzegorz Jach – autor programu „PaT”, reżyser spektaklu „Sekret”, Anna Czerwińska-Rydel, autorka książek dla dzieci, Laura Koba – pedagog, prawnik.

Pierwsze punkty bogatego programu obchodów ODPD w Brzegu zrealizowano w poniedziałek 14 listopada. Tego dnia odbyło się m.in. spotkanie warsztatowe dla rodziców dzieci przedszkolnych w Przedszkolu Publicznym nr 10, które poprowadziła Dorota Zawadzka. W Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi warsztaty plastyczne prowadził zaś Edward Lutczyn.

Na środę (16 listopada) zaplanowano sesję naukową dla szkół gimnazjalnych, której gościem specjalnym będzie Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak orazsędzia Anna Maria Wesołowska. Tego dnia w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel – autorką książek dla dzieci i młodzieży (start o g. 17:00, wstęp wolny).

W czwartek 17 listopada w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu odbędzie się spotkanie warsztatowe dla rodziców dzieci 0-3, które poprowadzi Dorota Zawadzka (start o g. 15:30). W Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi odbędzie się tego dnia spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską. W czwartkowe popołudnie zaś (o g. 17:00) w Brzeskim Centrum Kultury wystawiony zostanie spektakl „Był taki dom” w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych z BCK i Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi. Po spektaklu odbędzie się otwarte spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka Markiem Michalakiem. Spotkanie poprowadzą Grzegorz Jach i Dorota Zawadzka.

Dzień później, tj. w piątek 18 listopada o godzinie 10:00, na Placu Polonii Amerykańskiej podjęta zostanie próba pobicia rekordu we wspólnym śpiewaniu piosenki o prawach dziecka oraz wypuszczenie balonów z dziecięcymi marzeniami i życzeniami. Tego dnia, w brzeskim ratuszu, zaplanowano także debatę młodzieży, którą poprowadzi Grzegorz Jach (planowany streaming online w serwisie YouTube). Oprócz tego w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu odbędzie się spotkanie dla nauczycieli, pn. „Książka się nie wstydzi – o książkach dla dzieci na „trudne” tematy”, które poprowadzi Dorota Zawadzka (start o g. 17:00, wstęp wolny).

Dniem głównym obchodów ODPD w Brzegu będzie niedziela (20 listopada). Wówczas o godzinie 10:00 z Sali Stropowej brzeskiego Ratusza wystartuje Gra Miejska pn. „Ambasadorowie Praw Dziecka”. Jej finał zaplanowano na godz. 14:00, o której to godzinie w Parku Wolności zostanie odsłonięta również „Ławeczka Korczakowska”. W niedzielę także, o godzinie 12:00 na Dużej Scenie Brzeskiego Centrum Kultury odbędzie się koncert Majki Jeżowskiej (wstęp tylko dla osób z wejściówkami). Po południu zaś odbędzie się Uroczysta Gala podsumowująca obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka i premiera spektaklu profilaktycznego „Sekret” w wykonaniu młodzieży z Brzegu (wejście za zaproszeniami). Podczas Gali wystąpi m.in. Kasia Stankiewicz. 

Dodatkowo we wtorek 15.11.16 i piątek 18.11.2016 w małej sali stropowej brzeskiego Ratusza prowadzona będzie także poradnia prawna z zakresu przestrzegania praw dziecka (w godz. 12 – 15).

Ponadto w programie przewidziano: spotkania dla młodzieży szkolnej dotyczące praw dziecka z ekspertami z dziedziny pedagogiki i psychologii, spektakle profilaktyczne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, spotkania autorskie dla dzieci przedszkolnych, warsztaty fotograficzne oraz konkursy dotyczące Konwencji o prawach dziecka.

Zapraszamy do śledzenia fanpage'u FB - Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – Brzeg 2016

Czytaj także: 

Brzeg gospodarzem ODPD

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – wielkie odliczanie

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – tak świętowano w całym kraju (2015 r.)

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – Świdnicy przepis na sukces (2015 r.)