Skip to:

13 listopada 2017 roku rozpoczęły się centralne obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, święta przypadającego 20 listopada, ustanowionego przez Sejm na wniosek Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.

Gospodarzem tegorocznych uroczystości jest miasto Piła. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Prezydent miasta Piotr Głowski, uznając za priorytetowe upowszechnianie i promowanie praw dziecka, zapisanych w Konwencji o prawach dziecka, wspólnie zorganizowali dla mieszkańców bardzo wiele wydarzeń, adresowanych zarówno do najmłodszych, jak i do dorosłych. Dzięki nim będzie można dowiedzieć się więcej o prawach dziecka, problemach, jakie napotyka ich realizacja, stereotypach z nimi związanych.

Już od poniedziałku wszyscy zainteresowani mają okazję do debat, warsztatów oraz ciekawych spotkań z ekspertami, współpracującymi z Rzecznikiem Praw Dziecka. Wśród nich znaleźli się:

Dorota Zawadzka – psycholog, specjalistka od rozwoju dziecka, Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka, która codziennie spotyka się z najmłodszymi, nauczycielami i rodzicami, pomagając rozwiać wątpliwości wychowawcze, a także odpowiadając na nurtujące dzieci i dorosłych pytania.

Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak – twórcy projektu Mam Teatr, którzy pilskiej publiczności przedstawią spektakl profilaktyczny „Działka”.

Grzegorz Jach – emerytowany policjant i pedagog, autor programu Proilaktyka a Ty „PaT”, Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka. Efekty jego ponad tygodniowej pracy z pilską młodzieżą będzie można zobaczyć podczas finałowej Gali, podsumowującej święto ODPD, w wyreżyserowanym przez niego spektaklu „Sekret”.

Renata Piątkowska oraz Anna Czerwińska-Rydel - autorki książek dla dzieci, które odwiedzą czytelników w szkołach.

Przez cały czas, do poniedziałku 20. listopada, będzie można spotkać wolontariuszy, kwestujących na rzecz fundacji Kasisi, założonej przez Szymona Hołownię w 2013 roku, opiekującej się ok. 250 afrykańskim dziećmi, wymagającymi leczenia lub opieki.

Następne dni będą równie pełne interesujących wydarzeń, z osobistym udziałem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Już w piątek 17. listopada zapraszamy do kawiarni Dworcowej na wernisaż prac Grzegorza Ptaka – artysty malarza. W Punkcie Obsługi Interesantów w Galerii IBI, w godzinach 17:00-18:00, porad udzielą prawnicy z Biura Rzecznika Praw Dziecka, poradnia będzie dostępna również w sobotę w godzinach 12:00-14:00. 

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - List Rzecznika Praw Dziecka

Niedziela 19. listopada rozpocznie się mszą świętą w parafii św. Stanisława Kostki, celebrowaną przez ks. prof. Adama Solaka – pedagoga, Społecznego Doradcę Rzecznika Praw Dziecka. O godz. 14:00 nastąpi uroczyste nadanie imienia Ireny Sendlerowej skwerowi w rejonie ulic Konopnickiej, 11-go listopada i Bulwarów Chatellerault, zaś o godz. 16:00, w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury w Pile, będzie można spotkać się i porozmawiać z Anną Marią Wesołowską – sędzią w stanie spoczynku, Społecznym Doradcą Rzecznika Praw Dziecka. Weekend zamknie wystawa baśniowych obrazów znanej malarki Małgorzaty „Balbiny” Sętowskiej, prezentowana również w budynku RCK.

Finałowym dniem ODPD będzie poniedziałek 20. listopada. O 11:00, na scenie Na Wyspie spróbujemy pobić rekord w śpiewaniu piosenki teatru Łejery „Dziećmi jesteśmy tylko raz”, a zaraz po tym rozpocznie się otwarty koncert Majki Jeżowskiej.

Obchody zakończą się Uroczystą Galą Finałową w Teatrze Miejskim RCK o godz. 18:00.

Czytaj także:

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – tak świętowano w całym kraju (2015 r.)

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – Świdnicy przepis na sukces (2015 r.)

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - Rzecznik w Brzegu (2016 r.)