Skip to:

Jak zostaje się stolicą praw dziecka? 20 listopada, w dniu Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka Świdnica udowodniła, że zna doskonały przepis.

20 listopada br. po raz drugi w Polsce obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Z informacji, które napływają do RPD wiemy, że Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka świętowano w całym kraju, przede wszystkim w przedszkolach i szkołach. Gospodarzem uroczystych obchodów była natomiast Świdnica (w przyszłym roku odbędą się w innym mieście).

Na przystawkę

Uroczystości rozpoczęły się już 12 listopada, kiedy do Świdnicy przyjechał insp. Grzegorz Jach z PaTowską drużyną. Cel wizyty był jasny – z kilkudziesięciu chętnych należało wybrać aktorów do spektaklu „Sekret”. Casting się udał, a efekt ekspresowych prób (trwały tylko trzy dni!) poznali najpierw rodzice (specjalny pokaz 19 listopada), a następnie uczestnicy Finałowej Gali. Gromkie brawa z sali były dowodem na sukces młodych aktorów.  

Liczne audytorium zgromadziły również spotkania ze Społecznymi Doradcami Rzecznika Praw Dziecka: lubianą sędzią Anną Marią Wesołowską, cenioną psycholog Dorotą Zawadzką czy charyzmatycznym Grzegorzem Jachem. Debaty o prawach dziecka, rodzicielstwie, profilaktyce uzależnień i edukacji prawnej w szkole odbyły się jeszcze przed rozpoczęciem Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. 20 listopada z dziećmi spotkały się również prof. Barbara Smolińska-Theiss oraz prof. Ewa Jarosz. „Poważne” rozmowy w świdnickich przedszkolach przeprowadzała red. Katarzyna Stoparczyk z radiowej „Trójki”, wraz z wokalistką Katarzyną Stankiewicz. Anna Czerwińska – Rydel, autorka książek dla dzieci ze swoimi fanami spotkała się...a jakże – w bibliotece i w Centrum Przyjaźni Dziecięcej.

Odpowiednie proporcje

Inicjatorem uroczystości w Świdnicy, zresztą tak samo jak wpisania do kalendarza Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, był Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. – Tego dnia chciałbym, aby wszystkie dzieci dowiedziały się, że mają swoje prawa, a wszyscy dorośli pamiętali, że tych praw należy bezwzględnie przestrzegać – mówił.

Dla Marka Michalaka to był wyjątkowy dzień. Najpierw wcielił się w rolę aktora spektaklu „Sekret”, a chwilę później - decyzją społeczności PaT - dołączył do grona ambasadorów projektu, otrzymując stosowną statuetkę.

Wcześniej Rzecznik odwiedził, razem z Dominiką Kulczyk, dzieci przebywające w szpitalu „Latawiec” i wychowanków Centrum Przyjaźni Dziecięcej.

Odrobina współpracy

Lista osób zaangażowanych w przygotowanie świdnickich obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka jest tak długa, że łatwo kogoś pominąć. Zielone światło na wszelkie inicjatywy dała Beata Słaniewska-Moskal, Prezydent Świdnicy. Z roli gospodarza świetnie wywiązali się pracownicy Świdnickiego Ośrodka Kultury. Pomagały lokalne organizacje (min. SPDC „Serce", Biblioteka Miejska, Spichlerz Kultury), harcerze i wolontariusze. W promocję wydarzeń aktywnie włączyły się świdnickie media. W Gali Finałowej, obok delegacji wszystkich szkół i placówek, organizacji pozarządowych i działaczy na rzecz z dzieci, uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz, samorządu i duchowieństwa. Gościem specjalnym była Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej.

Garść refleksji

Gdy na scenę podczas Gali Finałowej wchodziły poznańskie „Łejery” w sali koncertowej Świdnickiego Ośrodka Kultury zapadała cisza. „Mam prawo do swych praw” czy „Kołysanka dla mamy i taty” to utwory, w których każde słowo niesie ważny przekaz. Podobne emocje wzbudził spektakl „Sekret”, tym bardziej, że w rolę aktorów wcielili się lokalni aktorzy-amatorzy, a na widowni obecni byli ich rodzice i wychowawcy. Przedstawienie w wymowny sposób ostrzega dzieci i młodzież przed narkotykami oraz rodziców – przed wygórowanymi ambicjami rodziców wobec swoich dzieci.

Do zadumy prowokowała także wystawa plakatów na świdnickim rynku, prezentująca kampanie społeczne Rzecznika Praw Dziecka, w tym tę najnowszą „Bicie, czas z tym skończyć” (www.niedlabicia.pl). O społecznym postrzeganiu bicia dzieci mówiono także w trakcie konferencji prasowej. Podczas spotkania z mediami Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zaprezentował wyniki tegorocznego raportu badającego społeczną akceptację dla przemocy w wychowaniu. Jak się okazuje, ponad połowa Polaków aprobuje uderzanie dziecka, a co trzeci akceptuje bicie dzieci w wychowaniu.

Szczypta uśmiechu

Zapewniły go przede wszystkim dzieci. Te, które na świdnickim rynku ustanowiły rekord (1800 gardeł) we wspólnym śpiewaniu piosenki „Dziećmi jesteśmy tylko raz” oraz te, które cieszyły się z powołania lokalnego PatPortu. Uśmiechali się również dorośli, szczególnie gdy w ramach projektu „Politycy w piaskownicy” przepytywani byli Kawalerowie Orderu Uśmiechu: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Jerzy Hamerski, Dorota Zawadzka, Grzegorz Jach i Krzysztof Bramorski.

„Rodzynki” i przyprawy

Dorota Zawadzka i Grzegorz Jach prowadząc Galę Finałową pilnowali nie tylko scenariusza, ale także, aby w zależności od potrzeby na scenie było dostojnie lub wesoło. Dostojnie było przede wszystkim gdy Agnieszka Szymkiewicz, Joanna Grębowska-Szpak, Teresa Słupianek i Piotr Pamuła odbierali Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI, przyznawane przez Rzecznika Praw Dziecka. W imieniu Prezydenta RP odznaczenia wręczyła również obecna na Gali Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Brązowe Krzyże Zasługi otrzymały harcerki: Teresa Dubel i Zuzanna Nawrot. Nagrodę otrzymał także Wojciech Janicki (oraz jego muza – córka), autor zwycięskiego projektu na logotyp Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.

W Świdnicy obecna była również Dominika Kulczyk (Kulczyk Foundation), która promując autorski projekt edukacyjny „Efekt domina” przekonywała, że wystarczy mały gest, drobna zmiana w myśleniu i działaniu, by uruchomić lawinę dobrych zdarzeń i odmienić czyjeś życie.

Wieczór swoimi wokalnymi umiejętnościami umilała wszystkim Kasia Stankiewicz. Przy akompaniamencie fortepianu zaśpiewała najbardziej znane utwory z repertuaru m.in. „Orła cień” i „Ruchome piaski”.

W obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka włączyli się członkowie Klubu Łączności Radiowej Ziemi Świdnickiej działającego przy stowarzyszeniu Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej w Świdnicy. Przez trzy dni łączyli się z całym światem specjalnym znakiem wywoławczym (HF15DPD) informując, że w Polsce obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Natomiast Poczta Polska, specjalnie na tę okazję wydała okolicznościowy znaczek pocztowy.