Skip to:

- „Okna życia” gwarantują anonimowość, tak jest i tak być musi, inaczej ich funkcjonowanie pozbawione byłoby sensu. Poza tym to miejsce przygotowane do pierwszej interwencji, gdzie dziecko się pozostawia, nie porzuca - podkreśla Rzecznik Praw Dziecka, odnosząc się do niedawnej sytuacji z Ostrowa Wielkopolskiego.

W „oknie życia” w Ostrowie Wielkopolskim znaleziono noworodka. Ustalono, że matką dziecka jest 17-latka, do której w tym samym dniu rodzina wezwała pogotowie ze względu na silny krwotok. Pogotowie zawiadomiło policję o podejrzeniu zagrożenia dla życia i zdrowia matki. Prokuratura zapewniała jednak, że gdyby nie ten zbieg okoliczności - znalezienie noworodka i wezwanie karetki do młodej kobiety z krwotokiem - matki by nie zidentyfikowano, ponieważ „okna życia” gwarantują anonimowość kobietom pozostawiającym w nich dzieci. Prokuratura podkreślała również, że matka, pozostawiając dziecko w bezpiecznym miejscu, jakim jest „okno życia”, zapewniła mu opiekę, nie ma więc mowy o porzuceniu.

- Część opinii publicznej mogła zostać wprowadzona w błąd i pomyśleć, że prokuratura chciała matkę znaleźć i wyciągnąć konsekwencje. „Okna życia” gwarantują anonimowość i nie należy się obawiać pozostawiania tam dzieci. Boję się, że myśląc inaczej, jakaś matka może podjąć złą decyzję dla dziecka – mówi Marek Michalak.

RPD przekonuje, że osób, które zostawiają dzieci w „oknach życia” nie wolno potępiać, nazywać „wyrodnymi matkami”.

- Zła, wyrodna matka to taka, która porzuciła dziecko, narażając jego zdrowie lub życie albo je zaniedbuje. Ta, która w miarę swoich możliwości chce mu zapewnić jak najlepszy los, nie jest złą matką. Pozostawiając dziecko w „oknie życia”, wykazuje się odpowiedzialnością, bo zadbała, by dziecko żyło i miało opiekę – uważa Rzecznik.

Przypomnijmy, w 2016 r. Marek Michalak stanowczo sprzeciwił się likwidacji tzw. okien życia, co zalecił Polsce Komitet Praw Dziecka ONZ. Rzecznik zgodził się wtedy natomiast z koniecznością wzmocnienia i promowania istniejących alternatywnych rozwiązań np. instytucji zwanej „zgodą blankietową”. O ochronę okien życia RPD apelował także wcześniej – w 2013 r.

POSŁUCHAJ KOMENTARZA RPD DO TEJ SPRAWIE W RADIU TOK FM

Czytaj także:

Nie - dla likwidacji okien życia, tak – dla „zgody blankietowej”

Rzecznik w sprawie tzw. „okien życia”