Skip to:

W dniach 15-16 września br. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak odwiedził Ostrów Wielkopolski.

- Dobrze, że w Ostrowie Wielkopolskim władze miasta kierują szereg inicjatyw i akcji w kierunku najmłodszych obywateli - od placów zabaw, poprzez inwestycje i programy w placówkach  edukacyjnych, po badania profilaktyczne – ocenił Rzecznik Praw Dziecka.

Marek Michalak spotkał się z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka, zapoznał się z działalnością placówki i warunkami funkcjonowania w szkole dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Uczniowie ci uczestniczą na co dzień w zajęciach specjalistycznych takich jak integracja sensoryczna, dogoterapia, terapia metodą Tomatisa, biofeedback oraz system sensor, umożliwiający dzieciom z niepełnosprawnością lepsze posługiwanie się m.in. komputerem. Rzecznik zwiedził też nowoczesną Salę Doświadczania Świata. Podczas dwudniowej wizyty odbył również kilka spotkań z ostrowskimi przedszkolakami. Wraz z Prezydentem Miasta Jarosławem Urbaniakiem w Przedszkolu nr 6 Rzecznik uczestniczył w uroczystym otwarciu kolejnego placu zabaw dla najmłodszych.  Odwiedził także dzieci w Placówce Wsparcia Dziecka i Rodziny oraz uczniów i pedagogów w integracyjnej Szkole Podstawowej nr 5; ponadto spotkał się z pracownikami pomocy społecznej i oświaty oraz złożył wizytę w świetlicy socjoterapeutycznej, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Ludzie dla ludzi”. Z lekarzami na oddziale neonatologii w ostrowskim szpitalu Rzecznik rozmawiał o potrzebach najmłodszych mieszkańców miasta; uczestniczył także w uroczystym podpisaniu porozumienia ws. badań przesiewowych chorób układu moczowego czterolatków.

- To bardzo ciekawy, nowatorski program. W całym kraju powinniśmy dążyć do systemu, który pozwoli na profilaktyczne badanie każdego dziecka co najmniej raz do roku – mówił Marek Michalak, chwaląc 4. edycję programu badań profilaktycznych, realizowanego w Ostrowie.

Wraz z Prezydentem Miasta Rzecznik uczestniczył również we wręczeniu kolejnych Ostrowskich Kart Rodzin 3+. Dzieląc się spostrzeżeniami z wizyty, Rzecznik podkreślił, że z tak wielu starań i inwestycji na rzecz najmłodszych Ostrów słusznie może być dumny.

- Każde działanie dla dobra dziecka, dla realizacji jego praw, jest bezcenne. I nieprawdą jest lekceważące twierdzenie: „to tylko plac zabaw”. Właśnie, że nie tylko, a aż.

Rzecznik Praw Dziecka w Ostrowie Wielkopolskim - relacja portalu WLKP24.info

Wizyta Rzecznika Praw Dziecka w Ostrowie Wielkopolskim - relacja wideo WLKP24.info