Skip to:

29 listopada br. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wraz z Janiną Zgrzembską, córką Ireny Sendlerowej, uczestniczyli w seminarium pt. „Jubileusze uczonych, którzy zostawili po sobie „Pomnik trwalszy niż ze spiżu…”, organizowanym przez PAN Archiwum w Warszawie.

Rok 2018 został z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka ogłoszonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Ireny Sendlerowej. W Pałacu Staszica o tej jednej z najpiękniejszych i najciekawszych postaci XX wieku Marek Michalak opowiadał zgromadzonym gościom, wśród których znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 236 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ireny Sendlerowej.

Rzecznik przypomniał myśli i przesłania wybitnej Polki, którymi kierowała się podejmując działania na rzecz najsłabszych, o których walczyła na każdym etapie swojego życia. Podkreślił, że Sendlerowa nie tylko uratowała osobiście, lub przyczyniła się do uratowania ponad 2,5 tys. żydowskich dzieci, ale zrobiła więcej – obok uratowania konkretnych dzieci, co zasługuje na najwyższe uznanie i dozgonny szacunek, wówczas znanych z imienia i nazwiska, zabezpieczyła ich dane, ich tożsamości. - Podobnie jak Korczak ratowała dzieciństwo, ratowała człowieczeństwo – podkreślił Marek Michalak.

Zebrani w Sali Okrągłego Stołu mogli zobaczyć prezentację przypominającą moment uroczystej dekoracji tak ważnym dla Ireny Sendlerowej orderem – Orderem Uśmiechu, który otrzymała od polskich dzieci w 2007 roku. Goście mieli też okazję zobaczyć pamiątki Ireny Sendlerowej, oraz dowiedzieć się od jej córki, jakie miała poglądy i jaka była na co dzień. Janina Zgrzembska zwróciła uwagę, że jej mama zawsze kierowała się przekonaniem, że nic nie jest istotnie – pochodzenie, religia, rasa nie są istotne, ważny jest człowiek i niesienie mu pomocy.- Trzeba wszystkim pomagać – zaapelowała córka Ireny Sendlerowej.

Uczestnicy seminarium „Jubileusze uczonych, którzy zostawili po sobie „Pomnik trwalszy niż ze spiżu…” – oprócz Ireny Sendlerowej wspominali także biografie takich postaci jak Aleksander Kamiński – jeden z ideowych przywódców Szarych Szeregów, autor „Kamieni na szaniec”, Henryk Arctowski – geograf i podróżnik, i Janina Zakrzewska – profesor nauk prawnych oraz sędzia Trybunału Konstytucyjnego w latach 1989-1995. Goście Pan Archiwum mieli również okazję obejrzeć towarzyszącą spotkaniu wystawę pt. „Ocalić od zapomnienia”, prezentującą biografie i dorobek jubilatów.