Skip to:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał odznaczenia państwowe zasłużonym nauczycielom i wychowawcom. Aktu dekoracji, w imieniu Prezydenta RP, dokonał Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski.

We wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięła udział Pierwsza Dama.

- Każdy rodzic powinien zazdrościć Państwa uczniom. I każde dziecko powinno żałować, że nie jest Państwa uczniem - mówiła Anna Komorowska. Zaznaczyła, że czytając informacje o aktywności osób odznaczonych była pod ogromnym wrażeniem. Oceniła, że działalność wychowawców jest imponująca. I podkreślała, że wychowanie młodego człowieka nie kończy się wraz z dźwiękiem dzwonka.

- Działacie Państwo na tylu różnych forach, aktywizując młodych ludzi i ucząc ich tego, że nie tylko wiedza, ale też postawa jest w życiu ważna - powiedziała Pierwsza Dama. Jak dodała, chciałoby się, żeby w Polsce takich nauczycieli, jak Państwo było coraz więcej. Gratulując odznaczonym Małżonka Prezydenta RP życzyła, aby ich postawa była zaraźliwa.

Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka zaznaczyła, że w obchody Roku Korczaka wkomponowują się przyznane odznaczenia będące uhonorowaniem wychowawców, ludzi, którzy w pracy z młodzieżą kierują się dialogiem, szacunkiem dla dzieci, słuchaniem tego, co one chcą powiedzieć.

W uroczystości wziął udział Marek Michalak, członkowie komitetu obchodów Roku Korczaka, parlamentarzyści. Wojciech Eichelberger wygłosił wykład "Janusz Korczak coraz bardziej potrzebny".

Uroczystość odznaczenia wychowawców i pedagogów była częścią trzydniowego Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka, którego organizatorem był Rzecznik Praw Dziecka.

Odznaczenia odebrali:
za wybitne zasługi w działalności edukacyjnej i wychowawczej, za kształtowanie postawy obywatelskiej dzieci i młodzieży

KRZYŻ KAWALERSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Grzegorz DĄBROWSKI
Zdzisław HOFMAN
Jacek JAKUBOWSKI

ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI
Arkadiusz BARON
Jolanta BOWŻYK
Zofia DEMBSKA-PIERZCHAŁA
Jolanta GAWLIK-KUTOWSKA
Wiesław HAP
Piotr LIEDKE
Iwona MACIEJEWSKA
Beata MALISZKIEWICZ
Beata NAREL
Małgorzata OSTROWSKA
Anita PLUMIŃSKA-MIELOCH
Marzanna POGORZELSKA
Grażyna POTOCZNY
Krzysztof RĄCZKA
Elżbieta RYCZEK
Tomasz SADOWSKI
Beata SMYKIEWICZ-RÓŻYCKA
Dorota STĘPNIAK
Tadeusz WOJCIECHOWSKI
Mieczysław ŻMIJOWSKI
Aleksandra ŻYCZYŃSKA

SREBRNY KRZYŻ ZASŁUGI
Mariusz BIENIEK
Mariusz KOKOTOWSKI
Joanna ŚWIĄCIK
Piotr ULATOWSKI
Renata WŁODEK

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał odznaczenia państwowe zasłużonym nauczycielom i wychowawcom. Aktu dekoracji, w imieniu Prezydenta RP, dokonał Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski.