Skip to:

18 kwietnia 2015 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wziął udział w Pierwszym spotkaniu pacjentów wybudzonych ze śpiączki w Klinice Budzik, ich rodzin oraz osób, które przyczyniły się do tego sukcesu. W spotkaniu uczestniczyli m.in: inicjatorka powstania Kliniki Budzik i Prezes Fundacji Akogo? Ewa Błaszczyk, Senator RP prof. Alicja Chybicka oraz Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak, Prezes Fundacji TVN Bożena Walter.

Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Dnia Pacjenta w Śpiączce, ustanowionego w 2012 roku przez Sejm RP. Po części oficjalnej przed Kliniką Budzik przygotowano piknik.

W „Budziku” wybudzonych został już 18 młodych pacjentów, a 7 kwietnia zespół terapeutyczny uznał za wybudzoną 10-letnią Weronikę. Dziewczynka zapadła w śpiączkę po zabiegu operacyjnym ośrodkowego układu nerwowego; w klinice przebywała od lipca 2014 r.

Klinika Budzik została uruchomiona w lipcu 2013 roku jako pierwszy w Polsce szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu; działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Powstała dzięki staraniom Fundacji Akogo? założonej przez aktorkę Ewę Błaszczyk. Osiągnięcia kliniki Budzik zostały dostrzeżone na arenie międzynarodowej. Placówkę wyróżniono nagrodą Światowej Organizacji Zdrowia.

(BRPD/PAP)