Skip to:

23 maja 2012 roku o godz. 11.00 w galerii "Pociąg do sztuki" na stacji Metra Świętokrzyska w Warszawie będzie miał miejsce wernisaż wystawy prac finałowych zgłoszonych do konkursów na plakat i ilustrację, organizowanych przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka w ramach Roku Janusza Korczaka.

Podczas wernisażu Marek Michalak wręczy nagrody laureatom i zdobywcom wyróżnień w obu konkursach. W spotkaniu wezmą udział finaliści konkursów, a także członkowie Komitetu Honorowego obchodów Roku Janusza Korczaka, doradcy społeczni Rzecznika, członkowie jury oraz uczniowie warszawskich szkół im. Janusza Korczaka i młodzież z Ostrowa Wielkopolskiego. Swój udział potwierdzili m.in. Henryka Krzywonos-Strycharska, Jadwiga Bińczycka - honorowa Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego dr Jan Orgelbrand i Rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie prof. Jan Łaszczyk. Spotkanie poprowadzi aktor Damian Aleksander, jeden z odtwórców głównej roli w musicalu "Korczak", przygotowywanym przez Operę i Filharmonię Podlaską - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.

---

Przed uczestnikami konkursów postawiono zadanie zaprojektowania plakatu oraz zestawu ilustracji, które będą popularyzować idee wychowawcze Janusza Korczaka. Kryteria konkursowe spełniło ostatecznie 671 projektów plakatów i 219 zestawów ilustracji, które do Biura Rzecznika przesłali m.in. graficy i studenci artystycznych uczelni wyższych, jak i uczniowie i wychowankowie szkół i placówek oświatowych. W finale konkursu znalazły się 24 plakaty i 27 zestawów ilustracji, które wybrało jury w składzie:

PLAKAT

Grażka Lange - artysta grafik, doktor habilitowany ASP w Warszawie; Jacek Frankowski - artysta grafik, rysownik; Janusz Górski - artysta grafik, profesor ASP w Gdańsku; Ewa Gruda - kurator Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie; Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka; Elżbieta Tchórznicka - artysta grafik.

ILUSTRACJE

Maciej Buszewicz - artysta grafik, profesor ASP w Warszawie; Jacek Frankowski - artysta grafik, rysownik; Janusz Górski - artysta grafik, profesor ASP w Gdańsku; Maria Kurpik - kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie; Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka; Elżbieta Tchórznicka - artysta grafik.

Zwycięzcą konkursu na plakat został Aleksander Bąk z Poznania, a za najlepsze ilustracje uznano prace Moniki Jaworowskiej z Baszkówki. Jury zdecydowało się również wyróżnić plakaty autorstwa Patryka Hardzieja z Gdańska, Agnieszki Popek-Banach z Poznania, Magdaleny Wosik ze Smolca, Anny Pobiedy z Sulechowa oraz Andrzeja Pilichowskiego-Ragno z Krakowa. Wyróżnienia przyznano również twórcom ilustracji: Michałowi Stechowiakowi z Jarocina, Annie Zalewskiej z Poznania, Marcie Ignerskiej z Warszawy, Kamili Kozłowskiej z Psar i Tomaszowi Czyżkowskiemu z Wrocławia.

Kuratorem konkursów był Janusz Górski, profesor ASP w Gdańsku.

23 maja 2012 roku o godz. 11.00 w galerii "pociąg do sztuki" na stacji Metra Świętokrzyska w Warszawie będzie miał miejsce wernisaż wystawy prac finałowych zgłoszonych do konkursów na plakat i ilustrację, organizowanych przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka w ramach Roku Janusza Korczaka.