Skip to:

16 listopada 2011 roku w Biurze Rzecznika Praw Dziecka odbyła się premiera książki Iwony Chmielewskiej "Pamiętnik Blumki".

W spotkaniu, obok autorki książki, uczestniczył Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, społeczni doradcy Rzecznika: prof. Barbara Smolińska-Theiss oraz Henryka Krzywonos-Strycharska, a także właściciel wydawnictwa "Media Rodzina" Robert Gamble i jego dyrektor Bronisław Kledzik. Obecni byli również przedstawiciele uczelni wyższych i organizacji pozarządowych działających na rzecz dzieci.

Wydanie książki ukazującej życie wychowanków Domu Sierot i osobę Doktora Korczaka odbywa się tuż przed inauguracją Roku Janusza Korczaka. Zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 16 września 2011 roku, kolejne 12 miesięcy poświęcone będzie temu wybitnemu pedagogowi, lekarzowi, autorowi książek dla dzieci i dorosłych, a przede wszystkim prekursorowi w dziedzinie ochrony praw najmłodszych. Ta książka pobudza do dyskusji i refleksji w rozmowie z dziećmi - mówił podczas premiery książki Rzecznik Praw Dziecka. Nie ma w niej zbędnych słów - dodawał.

Książka Iwony Chmielewskiej jest pozycją wyjątkową. Przedstawia ona życie w Domu Sierot z punktu widzenia jednej z wychowanek Korczaka - tytułowej Blumki. Prowadzi ona zapis funkcjonowania sierocińca i opis Doktora Korczaka na kartkach swego pamiętnika. Lektura książki pozwala dotrzeć do przesłania jakie niesie ze sobą postać Doktora: o tym, jak kochać dziecko. Autorka łączy fakty z fikcją ukazując głębie tematu, jakim jest dbanie o najmłodszych i rozwiązywanie ich codziennych problemów.

Gdyby Korczak mógł, to z pewnością powiedziałby - dziękuję za piękną książkę o prawach dziecka - zakończył swoje wystąpienie Marek Michalak.

16 listopada 2011 roku w Biurze Rzecznika Praw Dziecka odbyła się premiera książki Iwony Chmielewskiej "Pamiętnik Blumki".