Skip to:

Nadszedł czas upragnionych przez wszystkich, a szczególnie przez dzieci, wakacji. Bez względu na to gdzie odpoczywamy, powinniśmy to robić mądrze i rozważnie. Duża liczba wolnych od nauki dni pozytywnie wpływa na pomysłowość dzieci i młodzieży. O ile jest ona wykorzystywana w sposób właściwy, nie stanowi zagrożenia. Niestety bardzo często kreatywność połączona z brakiem rozsądku doprowadza wprost do tragedii.

Rodzice zwykle uważają, że tylko zagwarantowanie dzieciom stałej opieki ustrzeże je od nieszczęścia. W dużej części mają rację. Często zapominają jednak przy tym, że dzieci należy uczyć rozwagi, samodzielności i odpowiedzialności, a wakacje są do tego idealnym czasem. Podczas dwóch miesięcy, w poczuciu wolności od szkolnego obowiązku, na dzieci czyha wiele niebezpieczeństw. Nawet wspólny wyjazd z rodzicami, na kolonie, obozy, czy wyjazd do rodziny może skutkować nieszczęśliwym wypadkiem. Zatem wypracowanie kompromisu polegającego na połączeniu sporej dawki zaufania ze strony opiekunów, z przestrzeganiem przez najmłodszych niezbędnych zasad bezpieczeństwa, pozwoli nauczyć się brania odpowiedzialności za swoje czyny.

Chociaż rodzice wiedzą o zagrożeniach wakacyjnych, przypominamy jeszcze raz o tych, które według corocznych danych przedstawianych przez Państwową Inspekcję Pracy, Policję i inne służby publiczne, organizacje pozarządowe powtarzają się najczęściej. Są to:

1. Wypadki komunikacyjne.

2. Bezpieczeństwo nad akwenami wodnymi - utonięcia i kalectwo.

3. Zatrucia pokarmowe, np. różnymi chemikaliami, grzybami, ale i nieświeżym jedzeniem.

4. Cyberprzemoc - łatwy dostęp do treści niebezpiecznych.

5. Młodzieżowe grupy przestępcze.

6. Zagrożenia wynikające z braku zabezpieczenia podczas współżycia seksualnego (niechciane ciąże, HIV/AIDS).

7. Nieprzestrzeganie zasad BHP i nieuczciwe warunki zatrudnienia podczas prac sezonowych i polowych na wsi.

8. Handel ludźmi - prostytucja, pornografia.

Dzieci i młodzież

poniżej kilka przestróg dla dzieci i młodzieży, aby czas wakacji upłynął im miło i BEZPIECZNIE!

Dzieci

Aby radośnie spędzić czas wymyślacie samodzielnie lub z kolegami różne gry i zabawy. Niestety, czasami przesadzacie z fantastycznymi pomysłami, nie zdając sobie sprawy z tego, że możecie narazić siebie lub innych na niebezpieczeństwo, a nawet utratę życia. Nie zapominajcie zatem:

1. Zamiast zapałkami bawcie się zabawkami.

2. Nie zaprzyjaźniajcie się z nieznajomymi, bo nie wiecie kim są i jakie mają zamiary.

3. Woda jest rozkoszą w upał, ale korzystajcie z niej tylko w obecności rodziców lub opiekunów.

4. Nie każdy skok do wody jest na miarę mistrza, czasami kończy się kalectwem lub utonięciem - nie skaczcie do wody w akwenie, którego nie znacie! Zawsze kąpcie się pod opieką kogoś dorosłego.

5. Rower jest najwspanialszym mustangiem świata, ale jezdnią trzeba się dzielić z innymi, przestrzegajcie więc zasad ruchu drogowego, a także kultury i odpowiedzialności.

6. Wasze zainteresowania są nauką na miarę Einsteina, ale z różnymi doświadczeniami eksperymentujcie w laboratoriach pod kierunkiem specjalistów, a nie w domu, czy na podwórku. Nie bawcie się chemikaliami, materiałami łatwopalnymi. Bez konsultacji z opiekunami nie zażywajcie żadnych leków. Zawsze uważajcie na elektryczność i gaz.

7. Bądźcie odpowiedzialni. Starajcie się przewidzieć możliwe konsekwencje waszych zachowań.

Młodzież

Czujecie się już na tyle dojrzali, że chcielibyście, aby rodzice i opiekunowie Wam zaufali. Wiecie co jest dobre, a co złe. Potraficie zadbać o siebie i swoje bezpieczeństwo. Mnie się nie może nic złego stać - tak sobie tłumaczycie. Ale zagrożenie nie zawsze musi być fizyczne. Wykorzystanie, wciąganie do zła, szantażowanie może dotknąć każdego - zarówno dorosłego, jak i dziecko. Są sytuacje, które wydają się Wam bezpieczne, jednak zawsze powinniście zachowywać ostrożność. Zagrożeń jest sporo:

1. Adrenalina - szybkość, wiatr we włosach, podziw innych - lawirowanie rowerami, skuterami, motorami czy samochodami na jezdni…. To może skończyć się, i bardzo często kończy się wypadkiem.

2. "Internet pozwala mi zabić nudę, można obejrzeć fajne filmy, uzyskać ciekawe informacje"… ale czy wszystkie są prawdziwe, a każdy poznany w sieci ma tyko czyste intencje?

3. Spotkania w różnych miejscach z nowymi, młodymi, ciekawymi ludźmi, opowiadają takie fantastyczne historii, chciałoby się w nich uczestniczyć... zastanów się - to może być sekta, albo naganiacze do handlu ludźmi. Dlatego też nie wyjeżdżaj nigdzie z przygodnie poznanymi ludźmi - rówieśnikami i dorosłymi.

4. "Jestem prawie dorosła/y - mogę pić alkohol, przecież nie będę gorsza/y od innych" - utrata świadomości powoduje, że możesz stać się ofiarą innych, czy będzie to głupi dowcip, czy gwałt albo pobicie.

5. "On mnie kocha, to jest miłość na miarę Romea i Julii" - ale zawsze warto zastanowić się, czy jesteśmy już gotowi na rozpoczęcie życia seksualnego, czy na pewno tego chcemy oraz… zadbać o zabezpieczenie przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. AIDS).

6. Narkotyki - "nic się nie stanie, ja tylko spróbuję" - Pamiętaj, niektóre narkotyki uzależniają już od pierwszego razu, bardzo szybko też powodują degenerację naszych mózgów. Nie bądź głupi, nie bierz tego.

Pamiętaj! Jeśli masz jakiś problem, lub stało się coś złego i nie masz komu o tym powiedzieć, zadzwoń!

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12

W tym roku w ramach wspólnej akcji Przed wakacjami - co warto wiedzieć? już po raz czwarty radzimy o czym pamiętać, wybierając się na urlop. 33 instytucje, urzędy i organizacje na swoich stronach internetowych właśnie dziś wspólnie informują m.in. o bezpieczeństwie, prawach i obowiązkach ważnych do zapamiętania przed długim urlopem wypoczynkowym. Bez względu gdzie i jak spędzasz urlop - powinieneś znać swoje prawa. Dzięki wspólnej akcji wszystkich uczestników projektu znajdziesz potrzebne informacje, o których nie można zapomnieć przed wakacjami. Planujesz wakacyjny wypoczynek - poznaj swoje prawa. Informacji szukaj na głównych stronach internetowych uczestników wspólnego projektu:

Czego nie wiedzą turyści? - wyniki najnowszych badań oraz porady prawne dotyczące umów o świadczenie usług turystycznych - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

O kąpieliskach w Polsce - Główny Inspektorat Sanitarny.

O czym pamiętać wysyłając swoje dziecko na kolonie czy obóz - Ministerstwo Edukacji Narodowej.

O letniej edycji akcji Bezpieczna Woda oraz o tym Jak korzystać z Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych? - Ministerstwo Sportu i Turystyki

Jak młodzi mają chronić dane osobowe w czasie wakacji - Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne - Rzecznik Ubezpieczonych.

Jak korzystać z telefonicznych loterii i konkursów, aby ustrzec się przed wysokim rachunkiem telefonicznym - Urząd Komunikacji Elektronicznej.

O towarach spoza Unii Europejskiej zwolnionych z cła oraz o obowiązku podatkowym osób pracujących w czasie wakacji za granicą Ministerstwo Finansów.

O prawach pasażerów przed wejściem na pokład samolotu - Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Co warto wiedzieć przed i w trakcie podróży koleją, jakie prawa przysługują pasażerowi oraz czego może oczekiwać od przewoźnika - Urząd Transportu Kolejowego.

Jak sprawnie dotrzeć do celu i nie utknąć w korkach - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Wademekum zachowań podczas burz, huraganów nawałnic - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Jak spędzić wakacje w zgodzie ze środowiskiem - Ministerstwo Środowiska.

O Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego - Narodowy Fundusz Zdrowia.

O prawach konsumentów na terenie Unii Europejskiej we wszystkich środkach transportu (lotniczy, kolejowy, autokarowy i morski) - Europejskie Centrum Konsumenckie.

W akcji biorą także udział Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Warszawa, Wrocław, Szczecin

Nadszedł czas upragnionych przez wszystkich, a szczególnie przez dzieci, wakacji. Bez względu na to gdzie odpoczywamy, powinniśmy to robić mądrze i rozważnie. Duża liczba wolnych od nauki dni pozytywnie wpływa na pomysłowość dzieci i młodzieży. O ile jest ona wykorzystywana w sposób właściwy, nie stanowi zagrożenia. Niestety bardzo często kreatywność połączona z brakiem rozsądku doprowadza wprost do tragedii.