Skip to:

– Jedna rzecz, która tu wszystkich złączyła to wyciągnięta dłoń do anonimowego dziecka, które potrzebuje pomocy – mówił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podczas ostatniego spotkania z Radą Społecznych Doradców. Marek Michalak podziękował za dotychczasowe zaangażowanie w działania na rzecz dzieci i zwrócił uwagę, że w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje, które obrońców praw dziecka mogą bardzo niepokoić… - Dlatego Janusz Korczak, którego każdy z Was ma w sercu, jest tak dziś potrzebny światu – mówił RPD.
Rzecznik przypomniał o pracy pro bono na rzecz poprawy dziecięcej rzeczywistości. Rada Doradcza Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka została powołana w lipcu 2011 roku do końca kadencji Rzecznika, a ta upłynęła 27 sierpnia 2018 roku. Podczas spotkania 30 sierpnia Marek Michalak podsumował minione lata współpracy na rzecz dzieci i ochrony ich praw.
W gronie Społecznych Doradców Marek Michalak przedstawił także relację z niedawnej wizyty w syryjskim Aleppo. Polski Rzecznik Praw Dziecka był jednym z najwyższych urzędników Unii Europejskiej odwiedzającym ten ogarnięty wojną i chaosem kraj. – Obiecałem tym dzieciom, że pokażę ich zdjęcia i opowiem o nich światu, że one tam są, czekają i bardzo potrzebują naszej pomocy – podkreślił Marek Michalak.
Podczas spotkania Rzecznik uhonorował członków Rady za działalność na rzecz dzieci, przyznając Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka – INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI. Otrzymali je: Renata Durda, Anna Dymna, Elżbieta Golińska, Rafał Janiszewski, prof. Ewa Jarosz, dr Laura Koba, Anna Lechowska, Edward Lutczyn, Teresa Ogrodzińska, prof. Jan Oleszczuk, Piotr Pawłowski, dr Aleksandra Piotrowska, dr Monika Sajkowska, Anna Sobiesiak, Henryka Sokołowska i o. Adam Żak.