Skip to:

15 marca 2012 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uczestniczył w konferencji "Razem bezpieczniej na rzecz dziecka w roku Janusza Korczaka", zorganizowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Marek Michalak, wraz z szefem MSW, Ministrem Jackiem Cichockim oraz Komendantem Głównym Policji Markiem Działoszyńskim, wręczył statuetki "Lidera programu Razem bezpieczniej" za 2011 rok. Otrzymali je: Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Uniwersytet Łódzki oraz Urząd Miasta Łódź, Niebieska Linia, Fundacja Dzieci Niczyje i Program 1 Polskiego Radia.

Naszym obowiązkiem jest wspierać organizacje pozarządowe i lokalne inicjatywy - powiedział Minister Jacek Cichocki, dziękując wszystkim organizacjom, samorządom i osobom zaangażowanym w program "Razem bezpieczniej". Dziękuję przede wszystkim za to, że Państwu "chce się chcieć" - powiedział. Podkreślił również, że działania prewencyjne skierowane do dzieci i młodzieży pozwalają na uniknięcie w przyszłości wielu tragicznych sytuacji.

Marek Michalak podkreślił, iż inicjatywy oddolne, obywatelskie połączone z akceptacją i wsparciem samorządowym i rządowym mają największe oddziaływanie. Uczestniczący w tym programie najmłodsi wzrastają w przekonaniu, że świat się zmienia dzięki nim - mówił. Przypominając, że obchodzimy Rok Janusza Korczaka wskazał, iż Stary Doktor potrafił zarażać innych swoimi ideami, a jego Dom Dziecka był swoistym laboratorium do obserwacji najmłodszych. Jeśli ma być bezpiecznie to trzeba działać razem - podkreślił.

Program "Razem bezpieczniej" to m.in. ogólnopolskie kampanie społeczne, takie jak: "Rowerem bezpiecznie do celu", "Bezpieczne wakacje" czy "Profilaktyka a Teatr" (Przystanek PaT). W ramach corocznego Przystanku PaT, organizowanego wspólnie przez MSW oraz Komendę Główną Policji, młodzież bierze udział w bezpłatnych warsztatach artystycznych (m.in. odbywają się zajęcia teatralne, taneczne, plastyczne i recytatorskie). Jak poinformowano, tegorocznym miastem-gospodarzem kolejnego, VII Przystanku PaT będzie Lubliniec w województwie śląskim. Celem wieloletniego programu rządowego "Razem bezpieczniej", którego realizację przewidziano na lata 2007-2015, jest m.in. wspieranie inicjatyw lokalnych na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.

15 marca 2012 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uczestniczył w konferencji "Razem bezpieczniej na rzecz dziecka w roku Janusza Korczaka", zorganizowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.