Skip to:

- Stworzyliśmy świetnie funkcjonujące społeczeństwo obywatelskie, które nigdy nie zapomina o tych, którzy potrzebują pomocy – mówił Jerzy Owsiak podczas uroczystości podsumowującej 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wśród osób wyróżnionych przez Fundacje znalazł się Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Gdy WOŚP zapowiedziała podsumowanie tegorocznego Finału nikt nie miał wątpliwości, że Sala Tronowa Zamku Królewskiego szczelnie wypełni się przyjaciółmi Orkiestry. Gdy Jerzy Owsiak ogłosił, że zebrano ponad 105 mln złotych, wszyscy zgromadzeni nie mieli wątpliwości, że uczestniczą w wyjątkowym projekcie.

- Jednoczymy Polaków od tylu lat i dajemy nam wszystkim poczucie ogromnej radości z chwil, które dzisiaj możemy wspólnie przeżywać bez względu na szerokość geograficzną. Zebrane fundusze przeznaczymy na ratowanie zdrowia i życia najmłodszych i najstarszych. Środki te pomogą w realizacji naszych programów medycznych i edukacyjnych. Stworzyliśmy świetnie funkcjonujące społeczeństwo obywatelskie, które nigdy nie zapomina o tych, którzy potrzebują pomocy. Z pełną mocą przygotowujemy się do kolejnego Finału WOŚP - mówił Jerzy Owsiak.

Podczas uroczystości nie zabrakło Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, który gra z Orkiestrą od 25 lat, a jego rzeczy przekazywane na licytację, z każdym rokiem osiągają coraz wyższą wartość. W tym roku koszulka Kampanii Społecznej Rzecznika Praw Dziecka „Reaguj! Masz prawo.” z autografem Jakuba Błaszczykowskiego została wylicytowana za 6 tys. złotych.

- Nie mam wątpliwości, że WOŚP pomaga realizować wielu placówkom medycznym w całym kraju prawo dziecka do zdrowia i życia. Kolejne rekordy Orkiestry to nie tylko zmieniające się cyferki, to nie tylko niezbędny sprzęt medyczny, ale przede wszystkim bardzo często łzy radości chorych dzieci oraz ich rodziców, czasem nawet lekarzy. Na każdy kolejny finał trzeba patrzeć ich oczami. W tych spojrzeniach dostrzegam nadzieję, aby Orkiestra grała jak najdłużej - podkreśla Marek Michalak. 

W podziękowaniu za „niezwykłą przyjaźń i energię” Rzecznik Praw Dziecka otrzymał medal z okazji 25-lecia WOŚP wraz ze stosownym certyfikatem.

15 stycznia 2017 roku WOŚP zagrała dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.  Zbiórkę pieniędzy prowadzono w blisko 1700 sztabach w Polsce i na świecie.