Skip to:

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uczestniczył 20 kwietnia 2012 roku w nyskich obchodach Roku Janusza Korczaka. Organizatorem przedsięwzięcia była Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka.

Obchody rozpoczęły się w Nyskim Domu Kultury, do którego na przedstawienie "Król Maciuś Reformator" - w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 - zaproszono przedstawicieli innych placówek z gminy. Po zakończeniu spektaklu z dziećmi spotkał się Rzecznik Praw Dziecka, a także Poseł na Sejm RP Janina Okrągły i Wiceburmistrz Aleksander Juszczyk. Marek Michalak opowiadał o życiu Janusza Korczaka, a także o tym, dlaczego można go nazywać pierwszym obrońcą praw najmłodszych. Mówił także o realizacji idei korczakowskich - o ustanowieniu Orderu Uśmiechu, uchwaleniu Konwencji o Prawach Dziecka, powołaniu urzędu Rzecznika Praw Dziecka i wprowadzonym w 2010 roku ustawowym zakazie bicia dzieci. Nie byłoby tych wydarzeń, gdyby nie działalność Janusza Korczaka - podkreślał Marek Michalak. Rzecznik odpowiadając na pytania uczniów mówił m.in. o swoich zadaniach i kompetencjach, prawach jakie posiadają dzieci w Polsce, ale także o nieprzestrzeganiu praw najmłodszych w Afryce.

W godzinach popołudniowych 20 kwietnia 2012 roku Rzecznik Praw Dziecka przyjechał do Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka i rozmawiał z uczniami, którzy nie uczestniczyli we wcześniejszym spotkaniu w Domu Kultury. Na zakończenie wizyty w placówce Marek Michalak przekazał na ręce Dyrektor Marii Wiercigroch planszę z prawami dziecka, a uczniowie podarowali Rzecznikowi figurkę Króla Maciusia I wykonaną przez jedną z uczennic.

Ostatnim punktem piątkowych obchodów Roku Janusza Korczaka z udziałem Rzecznika Praw Dziecka był koncert "Śladami Starego Doktora", inspirowany książką "Pamiętnik Blumki" Iwony Chmielewskiej. Uczestniczyli w nim m.in. Poseł na Sejm RP Rajmund Miller, Burmistrz Nysy Jolanta Barska, Przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Aranowicz oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, Rady Miejskiej i Urzędu Miejskiego w Nysie.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uczestniczył 20 kwietnia 2012 roku w nyskich obchodach Roku Janusza Korczaka. Organizatorem przedsięwzięcia była Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka.