Skip to:

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak był gościem PaTosfery oraz Gali Finałowej Pierwszego Lubelskiego Przystanku PaT, który 31 maja br. odbył się w Radzyniu Podlaskim.

PaT to skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty”: co Ty zrobiłeś w sprawie profilaktyki uzależnień?  Inicjatywa skupia osoby, które chcą działać dla drugiego człowieka. Autorem programu jest Grzegorz Jach, pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego, Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka. RPD jest jednym z partnerów programu PaT.

- Cieszę się, że młodzi ludzie chcą i potrafią współpracować z policją. Fakt, że promujecie modę na życie bez uzależnień, profilaktykę rówieśniczą, zachęcacie do pomagania, a dyskusję stawiacie ponad kłótnie, świadczy o waszej dojrzałości - mówił Marek Michalak.

Uczestnicy PaTosfery przeszli ulicami Radzynia z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II na Plac Potockiego. Organizatorzy oraz uczestnicy przemarszu zachęcali mieszkańców do życia wolnego od przemocy i uzależnień, podkreślając, że najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Podczas PaTosfery młodzież oraz policjanci wspólnie z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej ministrem Tadeuszem Sławeckim oraz Starostą Radzyńskim Lucjanem Janem Kotwicą, rozdawali elementy odblaskowe rowerzystom, dzieciom i rodzicom, jednocześnie przypominając o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

- Zbliżają się wakacje. Najlepszy wypoczynek, to taki, po którym wszyscy, bez wyjątku, wracają do szkolnych ław, zrelaksowani, ale przede wszystkim zdrowi. Warto o tym pamiętać na drogach, w trakcie kolonii, obozów oraz na placach zabaw – apelował Rzecznik Praw Dziecka.

Podczas uroczystości wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki został uhonorowany tytułem „Ambasador Serc”', który jest symbolem PAT-u. Wyróżnienie wręczył Marek Michalak.

W Radzyniu Podlaskim PaTowskiemu korowodowi przygrywała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubartowie. Na scenie odbywały się warsztaty, występy solistów oraz prezentacje przygotowane przez podopiecznych OHP.