Skip to:

Od lat pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka odbywa się Konkurs im. Haliny Skrobiszewskiej, który wyłania aktualną Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Ewa Gruda, kierowniczka Muzeum Książki Dziecięcej odwiedziła Marka Michalaka 6 lipca br., by podsumować dotychczasowe działania, opowiedzieć o dalszych planach i uhonorować Rzecznika dyplomem Przyjaciela Muzeum Książki Dziecięcej.

Konkurs im. Haliny Skrobiszewskiej każdego roku prezentuje Listę Skarbów, czyli książek, które dotykają ważnych problemów młodych ludzi i niosą szlachetne przesłanie. Jest tylko jednym z wielu wartościowych działań Muzeum, którego księgozbiór liczy około 100 tysięcy woluminów, a z tych unikatowych zbiorów korzystają uczniowie (powyżej 13. roku życia), studenci wydziałów humanistycznych i artystycznych, a także dorośli zawodowo związani z literaturą dla dzieci: pisarze, ilustratorzy, krytycy i publicyści, redaktorzy czasopism dziecięcych czy nauczyciele akademiccy.

W rozmowie o literaturze dla dzieci i o dzieciach nie mogło zabraknąć postaci Janusza Korczaka i jego pism, Rzecznik opowiedział o idei Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka, który odbędzie się w Warszawie w dniach 13- 16 września 2017 roku.