Skip to:

14 marca 2013 odbyła się konferencja prasowa podsumowująca akcję społeczną "Dzieci porzucone" zorganizowana przez Fundację Rodzin Adopcyjnych - założyciela Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak objął honorowy patronat nad tą akcją. Specjaliści z Ośrodka opiekują się noworodkami i niemowlętami porzuconymi w szpitalach, zostawionymi w "oknach życia", znalezionymi na ulicy lub odebranymi rodzicom podczas policyjnych interwencji.

Sama akcja odbyła się na ulicach Warszawy 12 marca i miała na celu zwrócenie uwagi na sytuację dzieci porzuconych. Akcja polegała na pozostawieniu płaczących becików w kilkunastu miejscach publicznych w Warszawie, takich jak przystanki autobusowe, parki i podwórka. W środku znajdowała się pozytywka, która odgrywała płacz dziecka. Przechodnie, którzy usłyszeli ten płacz i zobaczyli becik, reagowali na niego bardzo emocjonalnie. Na podstawie reakcji ludzi oraz ich rozmów z wolontariuszami Fundacji został nakręcony film przedstawiony podczas konferencji.

Drugim ważnym tematem poruszonym podczas konferencji była publikacja raportu Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego na temat skali problemu porzucanych dzieci. W Polsce na samych oddziałach położniczych pozostawianych jest około 700 noworodków rocznie, w samym województwie mazowieckim jest to 200 dzieci rocznie, z czego ok. 100 trafia do Ośrodka w Otwocku. Do zadań Ośrodka należy opieka nad tymi dziećmi oraz jak najszybsze przygotowanie ich do trafienia do rodzin adopcyjnych, lub, jeśli to możliwe, z powrotem do rodzin biologicznych.

Film z akcji dostępy pod linkiem: http://www.youtube.com/watch?v=IctoEi-0sSY&feature=share