Skip to:

4 czerwca Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wziął udział w uroczystych obchodach z okazji 25-lecia Dnia Wolności i Praw Obywatelskich odbywających się w Warszawie.

Rzecznik uczestniczył w centralnych obchodach Święta Wolności, które odbyły się na placu Zamkowym w Warszawie, z udziałem przedstawicieli władz państwowych blisko 50 krajów. W uroczystości wziął udział m.in. prezydent Francji François Hollande, Niemiec Joachim Gauck, Słowacji Ivan Gaszparovicz, Węgier Janos Ader oraz Czech Miloš Zeman. Swoje przemówienia wygłosili Prezydent Polski Bronisław Komorowski oraz Prezydent USA Barack Obama. Uroczystość uświetnił program artystyczny, przygotowany specjalnie na tę okoliczność przez laureata nagrody Grammy Włodzimierza Pawlika.

Następnie Marek Michalak wziął udział w wygłoszonym w Sejmie RP orędziu Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego podczas Zgromadzenia Narodowego. Bronisław Komorowski w swojej wypowiedzi zaznaczył, że: na to zwycięstwo złożył się długotrwały, społeczny opór przeciwko systemowi. Na ten sukces, na przetrwanie i wygranie złożyło się nauczanie i przekaz wielkiego źródła wiary i nadziei, którym był dla nas papież Jan Paweł II.

Rzecznik Praw Dziecka był także gościem uroczystego koncertu z okazji 25-lecia wolności pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Orkiestra Teatru Wielkiego pod batutą Jerzego Maksymiuka wykonała Symfonię h-moll op. 24 "Polonia" Ignacego Jana Paderewskiego.