Skip to:

15 października na Zamku Królewskim w Warszawie został rozstrzygnięty konkurs Nauczyciel Roku 2012, organizowany przez tygodnik "Głos Nauczycielski" i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Celem organizowanego od 11 lat konkursu jest docenienie i uhonorowanie najlepszych nauczycieli w Polsce oraz ich dokonań zawodowych. W tym roku Laureatem została Marzena Kędra, nauczycielka nauczania zintegrowanego i dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Moszczance. Jury konkursu, pod przewodnictwem prof. Stefana Kwiatkowskiego z Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Beata Zyngier - nauczycielka w Zespole Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK "Jędrusie" w Połańcu oraz Jacek Tyc, pedagog w Zakładzie Poprawczym w Jerzmanicach-Zdroju.

Podczas uroczystej gali nastąpiło także wręczenie statuetek "Przyjaciela Szkoły". Jedną z nich uhonorowany został Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Tytuł "Przyjaciela Szkoły" przyznawany jest od 11 lat. Honorowa Kapituła Konkursu, w której skład wchodzą zwycięzcy poprzednich edycji plebiscytu Nauczyciel Roku, typuje do tego wyróżnienia osobę lub instytucję szczególnie zaangażowaną w rozwój edukacji. W tym roku statuetki trafiły do Centrum Nauki Kopernik i Rzecznika Praw Dziecka. Tym samym Marek Michalak powiększył zaszczytne grono laureatów, w którym znajdują się m.in. Janina Ochojska, Anna Dymna, Marek Kamiński i Janek Mela oraz prof. Jerzy Bralczyk.

Niezmiernie się cieszę z tego wyróżnienia - mówił Rzecznik Praw Dziecka. - Jest on potwierdzeniem tego, że moje inicjatywy podejmowane na rzecz edukacji i poprawy warunków w szkołach są słuszne i odpowiadają na realne potrzeby. Trzeba pamiętać, że szkoła to miejsce, gdzie zdobywa się wiedzę i umiejętności nie tylko z książek, ale także poprzez przebywanie w przyjaznej atmosferze, kontakty międzyludzkie i naśladowanie pozytywnych wzorców. Tutaj dzieci i młodzież uczą się koleżeństwa, szacunku, wrażliwości na cudze potrzeby, odpowiedzialności i tolerancji.

15 października na Zamku Królewskim w Warszawie został rozstrzygnięty konkurs Nauczyciel Roku 2012, organizowany przez tygodnik "Głos Nauczycielski" i Ministerstwo Edukacji Narodowej.