Skip to:

Rzecznik Praw Dziecka w dniach 16-17 stycznia 2013 wziął udział w oficjalnej wizycie państwowej Marszałka Sejmu RP pani Ewy Kopacz w Estonii związanej z uroczystym zakończeniem obchodów Roku Janusza Korczaka w tym kraju.

Wizyta w Estonii rozpoczęła się od spotkania w Estońskim Centrum Literatury dla Dzieci, działającym pod patronatem małżonki Prezydenta Republiki Estonii Evelin Ilves. W spotkaniu tym wzięły udział pani Triin Soone - Dyrektor Centrum oraz Marianna Oklejak, ilustratorka książek dla dzieci, w tym również książek Janusza Korczaka, której prace wystawiane były w tym centrum we wrześniu i październiku zeszłego roku.

Następnie, Marek Michalak wraz z Panią Marszałek Sejmu RP Ewą Kopacz, oraz delegacją Sejmu Poseł Krystyną Skowrońską i Poseł Teresą Piotrowską w Riigikogu (Parlament Estonii) uczestniczył w zakończeniu obchodów roku Janusza Korczaka w tym kraju, który odbywał się pod oficjalnym patronatem Przewodniczącej Riigikogu Ene Ergma.

W Parlamencie Estonii Rzecznik Praw Dziecka spotkał się też ze swoim estońskim odpowiednikiem - Dyrektorem Wydziału Praw Dziecka, doradcą Kanclerza Sprawiedliwości - Andresem Aru. Ich spotkanie dotyczyło zakończenia Roku Janusza Korczaka, oraz prac trwających w Riigikogu nad nową ustawą o prawach dziecka, która zakazać ma bicia dzieci. Poruszono też temat spotkania rzeczników praw dziecka krajów nadbałtyckich, które ma niedługo odbyć się w Rydze na Łotwie. Marek Michalak zachęcił też estońskiego rzecznika do podpisania się pod Deklaracją warszawską. Andres Aru powiedział, że polski przykład w dziedzinie praw dziecka jest imponujący.

Podczas Ceremonii podsumowania Roku Korczaka odbyły się również wernisaż wystawy "Janusz Korczak - reformator świata" oraz wręczenie nagród laureatom konkursu "Gdybym był królem Maciusiem". Marek Michalak podczas swojego przemówienia mówił o działaniach Polski w implementacji poszczególnych paragrafów Konwencji o Prawach Dziecka, inicjatywach polskich i europejskich na rzecz dzieci i ochrony ich praw. Szczególnie zachęcił do większej troski o ochronę dzieci przed przemocą i ustanowienie jednoznacznego zakazu bicia dzieci. Wyraził wdzięczność za dotychczasowe działania, konsekwencję i uczczenie Roku Janusza Korczaka.

Janusz Korczak w swojej pracy i książkach powtarzał, że niezależnie od tego, ile mamy lat zasługujemy na szacunek - powiedziała Marszałek Sejmu podczas uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży.

Drugiego dnia wizyty Rzecznik Praw Dziecka odwiedził Haapsalu - miasto przyjazne dzieciom, gdzie zwiedzał Muzeum Iloni Imedemaa - Krainę Czarów Ilon. W Muzeum tym dokonał otwarcia wystawy "Król i czarodziej. Ilustracje Marianny Oklejak do książek Janusza Korczaka dla dzieci", a także uczestniczył w warsztatach "Pracownia jubilerska Króla Maciusia Pierwszego" podczas których dzieci wykonywały korony z piernika i złota.

Rok 2012 został ustanowiony Rokiem Janusza Korczaka uchwałą Sejmu z 16 września 2011 r. Obchody Roku Korczaka w Estonii wpisywały się w kompleksowy program promocji za granicą dorobku pedagogicznego i twórczego Janusza Korczaka, opracowany przez Ambasadę RP w Tallinie i polski MSZ we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Dziecka.