Skip to:

15 maja 2015 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak spotkał się z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Nysie. W uznaniu za zasługi dla ochrony godności praw dziecka, Rzecznik Praw Dziecka nadał placówce Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dzieci - INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI. W uroczystości udział wzięli uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście, wśród których byli przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek oświatowych oraz władze samorządowe.

10-lecie nadania szkole zaszczytnego imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu było okazją do wielkiego świętowania. Ulicami Nysy przeszedł barwny korowód uczniów oraz zaproszonych gości, którzy udali się do Nyskiego Domu Kultury, gdzie odbyła się główna część uroczystości.

Mark Michalak, przypinając Odznakę INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI do sztandaru szkoły powiedział: To jest odznaka z wizerunkiem Janusza Korczaka, aby przypominała o prawach dziecka i ich przestrzeganiu. Obchodzimy teraz jeszcze jedną ważną rocznicę – 25-lecie uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. To jest testament Janusza Korczaka. Życzę sobie i wszystkim, żeby prawa dziecka zawarte w tym dokumencie były wdrażane w rzeczywistość. Żeby żadne dziecko nie musiało czuć głodu, chłodu, braku ciepła i miłości. Żeby ta witamina M mogła być przedawkowywana. M jak miłość to jedyne lekarstwo, które w nadmiarze nie szkodzi.

W trakcie uroczystości  odbył się też Ceremoniał Nadania Medalu Uśmiechu dyr. Jolancie Gawlik – Kutowskiej. To honorowe  wyróżnienie, przyznawane przez Szkolną Kapitułę Medalu Uśmiechu. Mogą je otrzymać wytypowane przez społeczność szkolną osoby dorosłe,  szczególnie zasłużone dla najmłodszych – życzliwością, przyjaźnią i wsparciem.

(BRPD/nysa.eu)