Skip to:

27 maja 2015 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak odwiedził uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy. Okazją do spotkania był organizowany w szkole Festiwal Nauki połączony z dniem Otwartych Drzwi dla uczniów klas trzecich gimnazjów. Wykład inauguracyjny Rzecznika Praw Dziecka oraz spotkania warsztatowe były poświęcone tematyce praw dziecka. Z przybyłą na Festiwal młodzieżą spotkał się także sędzia Artur Lipiński.

- Jako Rzecznik Praw Dziecka stoję na straży praw najmłodszych obywateli. Zawsze też przypominam, że prawa człowieka zaczynają się właśnie od praw dziecka. To bardzo istotne. Pełniąc swój urząd staram się, wpływać także na ustawodawców, aby jak najlepiej w przepisach prawa zabezpieczali najmłodszych obywateli – powiedział Marek Michalak, zachęcając uczniów do dyskusji. Zapytał ich też o to, które prawo jest dla nich najważniejsze. Młodzież wskazała zdecydowanie na prawo do życia. Zachowaliście się bardzo dorośle – podsumował dyskusję Rzecznik Praw Dziecka – dla wszystkich osób dorosłych prawo do życia jest fundamentalne i tak głosują wszyscy dorośli, jednak 90% młodych ludzi wskazuje na prawo do wyrażania własnego zdania. Najmniej głosów uzyskało prawo do edukacji, jednak - jak zaznaczył Rzecznik – nie ma się czym martwić. Oznacza to jedynie, że to prawo jest przestrzegane.

Tegoroczny festiwal miał formułę wykładów i warsztatów naukowych, przygotowanych przez nauczycieli przedmiotów realizowanych w poszczególnych klasach na poziomie rozszerzonym, we współpracy z pracownikami wrocławskich uczelni wyższych, partnerami szkoły. To dobry sposób zaprezentowania potencjału szkoły także jej przyszłym uczniom, kończącym teraz trzecią klasę gimnazjum.