Skip to:

W ostatni majowy weekend Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zawitał do Szczecina, gdzie odwiedził małych pacjentów Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej, na spotkaniu ze studentami wygłosił wykład „Dziecko swoje prawa ma”, odwiedził także podopiecznych świetlicy środowiskowej TPD i Centrum Opieki nad Dzieckiem, rozmawiał z uczniami Szkoły Podstawowej nr 18 oraz uczestniczył w uroczystości nadania parkowi miejskiemu przy ul. Obotryckiej i Oliwkowej imienia Orderu Uśmiechu.

Wizytę w Szczecinie Marek Michalak rozpoczął od spotkania z pacjentami, ich rodzicami, lekarzami, pielęgniarkami Oddziału Św. Mikołaja tzn. Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej. - Współpraca, życzliwość, empatia, zaangażowanie -wspaniali ludzie. Dziękuję, że Jesteście – tak RPD podsumował spotkanie w Szpitalu Klinicznym.

Następnie w murach Uniwersytetu Szczecińskiego Rzecznik spotkał się ze studentami i wykładowcami Wydziału Humanistycznego i wygłosił wykład otwarty pt. „Dziecko swoje prawa ma”. Spotkanie w tak licznym gronie – nie brakowało bowiem gości także z Gdańska czy Poznania – było doskonałą okazją do rozmów o prawach dziecka, dziedzictwie Janusza Korczaka i działalności Ireny Sendlerowej, która jest patronką tego roku.

Kolejnym punktem wizyty było bardziej kameralne spotkania z dziećmi, młodzieżą i rodzicami – jak to w Świetlicy Środowiskowej TPD  przy ul. Pocztowej, która jest specjalistyczną placówką wsparcia dziennego dla dzieci z ADHD, czy w Centrum Opieki nad Dzieckiem. Rzecznik spotkał się także z młodymi ludźmi, którzy w ramach specjalnie powołanej kapituły, wyłonionej z Dziecięcej Rady Miasta, tradycyjnie z okazji Dnia Dziecka, która przyznaje tytuł „Brzdąc” dla dorosłych szczecinian szczególnie zasłużonych dla dzieci.

W sobotę (26 maja) Rzecznik odwiedził uczniów Szkoły Podstawowej nr 18 im. gen. Bema. – Ta szkoła mnie zauroczyła. Atmosferę, klimat społeczny szkoły stworzony przez jej społeczność – dzieci, nauczycieli, rodziców – wzorowy. Pytań dzieci nie było końca – bez karteczek, spontanicznie, każde w punkt. Występy piękne. Dziękuję, że mogłem spędzić z Wami dzisiaj trochę czasu. I jak to powiedzieliście – do zobaczenia – Rzecznik podsumował wizytę w SP nr 18.

Następnie Marek Michalak wziął udział w uroczystości nadania parkowi miejskiemu imienia Orderu Uśmiechu. W uroczystości – obok Rzecznika Praw Dziecka i zarazem Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu – uczestniczyli: najmłodsi mieszkańcy Szczecina, władze miasta, na czele z prezydentem Krzysztofem Soską, oraz Kawalerowie Orderu Uśmiechu: Bartosz Arłukowicz, Jacek Janiak – dyrektor Domu Kultury Słowianin, inicjator całego wydarzenia i Magdalena Kochan.  - Organizatorom dziękuję za zorganizowanie prawdziwego święta dzieci, od których usłyszałem: „to niesamowite, ale dzisiaj to my dzieci czujemy się jak VIP-y”. I o to chodziło – podkreślił Marek Michalak.

Ostatnim punktem wizyty w Szczecinie był udział w happeningu na Jasnych Błoniach – „Układamy z kwiatów Order Uśmiechu” – w akcję zaangażowane były dzieci ze szczecińskich przedszkoli i najmłodsi podopieczni TPD. Podczas tej kolorowej uroczystości Rzecznik wręczył nagrody w I Miejskim Konkursie Plastycznym „Mój Order Uśmiechu”.