Skip to:

Marek Michalak uczestniczył w konferencji pt. "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat", inaugurującej obchody Roku Janusza Korczaka w Zespole Szkół nr 1 w Solcu Kujawskim. Otwierając spotkanie podkreślano, iż odbywa się ono w szkole "jak marzenie", wybudowanej z inicjatywy zmarłego nagle burmistrza Solca Kujawskiego Antoniego Nawrockiego. Najmłodsi przywitali Rzecznika Praw Dziecka piosenką o ich prawach, o sytuacji w rodzinach, w których rodzice się kłócą i wyjeżdżają na długo. O tym, jak odczytywane jest przesłanie Janusza Korczaka, wyrażone w haśle konferencji, mówili podczas spotkania rodzice uczniów. Podkreślali, że bez pogodnego dzieciństwa całe życie jest kalekie. Z kolei nauczyciele nawiązywali do praktycznych aspektów korczakowskiej myśli pedagogicznej.

Zwracając się do zebranych Marek Michalak przybliżył kulisy ustanowienia roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka, a także opowiadał o inicjatywach, które odbędą się w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Będzie to czas refleksji nad dzieckiem, nad wychowaniem. Ważne jest współdziałanie nauczycieli i rodziców. Młody człowiek jest istotą wyjątkową, która gdy otrzymuje miłość, to ją oddaje wielokrotnie więcej - mówił. Rzecznik Praw Dziecka rozmawiał następnie z uczniami z Małego Parlamentu, który działa w szkole od roku. Dzieci interesowały się jego pracą, życiem osobistym. Marek Michalak otrzymał z ich rąk honorowy tytuł "Przyjaciela Jedynki".

Zespół Szkól nr 1 w Solcu Kujawskim otwarto 12 maja 2011 roku na Osiedlu Toruńskim. Uczęszcza do niego 605 uczniów. Inwestycja trwała niecały rok, pochłonęła ponad 20 mln zł. Szkoła jest bardzo nowoczesna, warunki nauczania odpowiadają najwyższym standardom.

15 grudnia 2011 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak spotkał się z uczniami Zespołu Szkół nr 1 w Solcu Kujawskim. W spotkaniu wzięli również udział Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Anna Łukaszewska, Zastępca Burmistrza Teresa Substyk oraz Przewodniczący Rady Gminy Jan Koszarski.