Skip to:

Bardzo dziękuję za wyróżnienie, zwłaszcza że moją nominację zgłosił prof. Bogusław Śliwerski, Przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. Najserdeczniej gratuluję wszystkim nagrodzonym i docenionym, szczególnie młodzieży i ich wspaniałym nauczycielom – podsumował Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wizytę w Łodzi, gdzie podczas XXXII Podsumowania Ruchu Innowacyjnego w Edukacji odbierał tytuł „Skrzydła Wyobraźni”. - Bez edukacji nie ma przyszłości, nie ma teraźniejszości i patrząc szerzej- nie ma przeszłości – podkreślił RPD.
 
W finale każdego roku szkolnego Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego na czele z dyrektorem Januszem Moosem organizuje Podsumowania Ruchu Innowacyjnego w Edukacji – przedsięwzięcie unikatowe w skali Polski i nagradza osoby, które wytyczają nowe kierunki w edukacji. To także okazja do prezentacji wybitnych naukowców i pedagogów, autorów innowacji programowych, metodycznych, organizacyjnych, naukowych, którzy w wyniku sygnalizowanych konkursów otrzymali tytuły „Ambasadorów Innowacyjnych Idei i Praktyk Pedagogicznych", „Mistrzów Pedagogii", „Liderów w Edukacji", „Nauczycieli Innowatorów" oraz utalentowanych uczniów różnych typów szkół.
 
Te tytuły, zdobyli dotychczas, m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek, prof. Bogusław Śliwerski, prof. Sławomir Wiak, prof. Stanisław Popek, prof. Stanisław Dylak, Anna Dymna, Kazimierz Tischner, wybitni profesorowie pedagogiki pracy, twórcy nowych koncepcji pedagogicznych, wybitni społecznicy, innowatorzy szkolni, twórczy dyrektorzy, innowacyjni pracodawcy. 8 czerwca do grona laureatów tytułu „Skrzydła Wyobraźni” nadawanego przez Kapitułę, której przewodniczyła Konsul Wielkiej Brytanii, dołączył Marek Michalak.
 
Często cytowany przez nas, pedagogów, Janusz Korczak mówił, że nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest. Myślę, że przez te wszystkie Państwa działania ten świat na pewno nie będzie taki, jaki jest. A zmieniać go trzeba. Musi być otwarty na potrzeby osób najsłabszych, a w tej grupie zawsze są dzieci – mówił Rzecznik odbierając statuetkę i stosowny certyfikat z rąk Janusza Moosa.
 
W Pałacu Poznańskiego w Łodzi podczas uroczystości Rzecznikowi towarzyszyła Janina Zgrzembska – córka Ireny Sendlerowej, patronki tego roku. Wręczanie certyfikatów i statuetek przetykane było występami artystycznymi uczniów, nauczycieli i studentów łódzkich szkół i uczelni muzycznych.