Skip to:

- Sejm Dzieci i Młodzieży został powołany, aby dorośli uczyli się słuchać dzieci. Dzieci mają prawo być nie tylko słuchane, ale wysłuchane – mówił podczas obrad młodych parlamentarzystów Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Rzecznik Praw Dziecka po raz 9. uczestniczył w obradach SDiM. Tym razem tematem przewodnim spotkania była przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne.

- Rozważaliście w ramach swojej pracy to, co się dzieje dookoła was. Wzmacnialiście to wasze obywatelstwo w małych ojczyznach. Super, to bardzo ważne, żeby pokochać wielką ojczyznę, trzeba zatroszczyć się także o najbliższe otoczenie, o małą ojczyznę, to są korzenie. Trzeba je podlewać, ale ważne są też skrzydła. – podkreślił Marek Michalak, zachęcając jednocześnie uczestników do odważnego patrzenia w przyszłość.

RPD przypomniał także uczniom, że mają prawo wyrażać swoje zdanie zawsze i wszędzie tam, gdzie to ich dotyczy. - Macie prawo przekazać treść, ale ważna jest forma - podkreślił. Zaapelował, by zawsze wysłuchiwali drugiej osoby i jej argumentów, by odnosili się do niej z szacunkiem. Musicie patrzeć też w przyszłość. Przeszłości już się nie da zmienić, ale przyszłość i teraźniejszość możecie. To jest wielkie wyzwanie. Wyzwanie, które musicie podejmować. (...) Do tego was bardzo, bardzo zachęcam - kontynuował Rzecznik.

Do dzieci i młodzieży przemówili także m.in.: Marzena Machałek - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Ireneusz Szarek - Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Beata Jancarz-Łanczkowska – Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Marszałkami XXIII sesji SDiM byli: Mikołaj Wolanin (Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu w woj. wielkopolskim), Mateusz Wróblewski (III Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy w woj. kujawsko-pomorskim) oraz Małgorzata Kuśmierczyk (Gimnazjum nr 1 im. Armii Krajowej w Żórawinie w woj. dolnośląskim). W prowadzeniu obrad pomagali im Marszałkowie „seniorzy”: Marek Kuchciński, Stanisław Terlecki, Barbara Dolniak, Joachim Brudziński oraz Stanisław Tyszka.

Po zadaniu pytań do przedstawicielki MEN, wysłuchaniu odpowiedzi, dyskusji oraz debacie nad poprawkami, posłowie przyjęli uchwałę dotyczącą tematu obrad.