Skip to:

O prawie dziecka do wyrażania własnego zdania dyskutowali uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka 28 maja 2012 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

W debacie, która odbyła się w ramach cyklu "Nie ma dzieci - są ludzie, uczestniczyli m.in. Poseł na Sejm RP Renata Zaremba, Zachodniopomorski Kurator Oświaty Maria Borecka, Anna Mieczkowska, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska, doradca Rzecznika Praw Dziecka, psycholog Dorota Zawadzka, prof. Barbara Kromolicka, Dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, a także przedstawiciele samorządów, oświaty, policji oraz uczniowie i nauczyciele szkół szczecińskich. Nie zabrakło również studentów Uniwersytetu Szczecińskiego.

Z moich doświadczeń wynika, że ponad 80% dzieci uważa, że najważniejsze jest dla nich prawo do wyrażania własnego zdania - mówił Marek Michalak otwierając konferencję. Rzecznik, przywołując postać Janusza Korczaka, zwracał uwagę na potrzebę nauczenia się pokory w stosunku do praw człowieka, w tym praw najmłodszych. Czasami wmawiamy im swą wyższość. Tymczasem dzieci bardzo szybko wyłapują fałsz. Należy wsłuchiwać się w potrzeby najmłodszych i podejmować dialog. Janusz Korczak to bobry przykład jak słuchać dziecko - zauważył Rzecznik. By decyzje, które podejmują dorośli były mądre, warto wysłuchiwać dzieci - zakończył Marek Michalak.

Pierwsza część konferencji przeznaczona była przede wszystkim dla młodzieży. Poprowadzona została przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Goleniowie. Jako pierwsze wystąpiły dzieci z Przedszkola nr 8 im. Janusza Korczaka z przedstawieniem opartym na książce "Król Maciuś I". Po nich, ich starsi koledzy z Gimnazjum nr 2 im. Janusza Korczaka w Koszalinie, przedstawili sylwetkę Janusza Korczaka. Następnie licealiści zaprezentowali inscenizację Sądu Koleżeńskiego Janusza Korczaka. Ta część spotkania zakończyła się bardo miłym akcentem. Wicemarszałek Anna Mieczkowska z Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, a także założycielka Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Przyjaciele Okruszka", wręczyła Rzecznikowi statuetkę "Przyjaciel Okruszka" od dzieci z Kołobrzegu.

Druga, naukowa część konferencji, rozpoczęła się od wystąpienia Rzecznika Praw Dziecka. Marek Michalak wyraźnie zaakcentował rozgraniczenia na prawa i obowiązki oraz przypomniał, że każde dziecko i każdy dorosły człowiek mają niezbywalne prawa wynikające z ludzkiej godności. Obowiązki przyjmujemy wraz z wiekiem i różnymi rolami i funkcjami, które pełnimy. Nie można jednak uzależniać posiadania i respektowania naszych praw od wypełniania obowiązków - podkreślił Rzecznik.

Następnie głos zabrała Dorota Zawadzka, która w zabawny sposób, przywołując scenki z życia własnej rodziny oraz znane jej z obserwacji, wyjaśniała jak mądrze pozwalać dziecku wybierać oraz jak uczyć dziecka odpowiedzialności. Dziecko dokonuje wyboru od samego początku. Wybiera pierś, z której chce jeść, wybiera ubranka, w które chce się ubrać. Dlaczego nie pozwolić dziecku wybrać kierunku, w którym idziemy na spacer? - pytała retorycznie. Ważne jest by słuchać dziecko, ale też słyszeć. Ważne, aby być jego partnerem. Dzieci nas obserwują, trzeba o tym pamiętać - podkreśliła. Kolejny prelegent, dr Bogna Baczyńska z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, poruszyła kwestię prawa dziecka do wolności słowa, a prof. Urszula Chęcińska z Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego zabrała słuchaczy w podróż po magicznym świecie twórczości Janusza Korczaka oraz Joanny Kulmowej. Przypomniała, że zarówno Stary Doktor, jak i autorka książek dla dzieci związana ze Szczecinem, proponowali literaturę wymagającą, uczącą i kształtująca, która uczy i rozwija czytelnika, a nie jest jedynie pustą grą słowną - która jak metaforyczne kluski, jedynie zapycha.

Konferencja została przygotowana we współpracy z Zachodniopomorskim Kuratorem Oświaty, Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego, Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytety Szczecińskiego, Instytutem Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego, I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Goleniowie, Gimnazjum nr 2 im, Janusza Korczaka w Koszalinie, Przedszkolem nr 8 im. Janusza Korczaka w Koszalinie oraz Międzynarodową Kapitułą Orderu Uśmiechu.

Kolejna konferencja Rzecznika Praw Dziecka w ramach cyklu "Nie ma dzieci - są ludzie" odbędzie się 30 maja w Gorzowie.

O prawie dziecka do wyrażania własnego zdania dyskutowali uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka 28 maja 2012 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.