Skip to:

Dzieci i młodzież w rozmowie z Rzecznikiem Praw Dziecka najczęściej wskazują prawo do wypowiadania własnego zdania jako najważniejsze spośród praw dziecka. Podobnie uważają uczniowie ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 12 i Szkoły Podstawowej nr 171 w Wesołej, które 31 stycznia odwiedził Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Inicjatorem obu spotkań była Poseł na Sejm RP Ligia Krajewska.

- Tam, gdzie ludzie rozmawiają, dochodzą do porozumienia. Trzeba dzieci zawsze wysłuchać, czy to w domu, czy w szkole, w sądzie, na policji. Dzieci nigdzie nie powinny być traktowane przedmiotowo, instrumentalnie – podkreślał Marek Michalak, rozmawiając odpowiadając na pytania uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej nr 12. Młodzież w dyskusji pokazała, że dobrze zna swoje prawa i w praktyce wiele z nich potrafi realizować, jak choćby prawo do zdrowego odżywiania. Uczniowie zaprosili Rzecznika do szkolnego sklepiku, który z wielkim zaangażowaniem prowadzi Pani Joanna Gorzelińska, autorka przewodnika po zdrowym jedzeniu „Piramida w kuchni” i skutecznie przekonuje młodzież do zdrowego gotowania i odżywiania na co dzień. – To jest miejsce, które będę stawiał za wzór. Asortyment tego sklepiku to wszystko to, co służy dzieciom – powiedział Rzecznik.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 171 im. Stanisława Staszica zaprezentowali rozliczne akcje i projekty edukacyjne, w których uczestniczą. Najmłodsi uczniowie recytowali wiersze poświęcone tematyce praw dziecka, a starsi wypytywali Rzecznika o podejmowane interwencje, najczęściej naruszane prawa dziecka i sposoby przeciwdziałania przemocy wobec najmłodszych obywateli naszego kraju. – Dorośli, którzy naruszają prawa dziecka powinni liczyć się z konsekwencjami: prawnymi, karnymi, ale także z konsekwencjami społecznymi – ostracyzmem otoczenia – tłumaczył Marek Michalak.