Skip to:

O problemach młodych ludzi, niewystarczającej świadomości prawnej i rzeczywistości, która wygląda często inaczej niż powierzchowny przekaz medialny rozmawiał Rzecznik Praw Dziecka z młodzieżą z Pajęczna, która odwiedziła Biuro RPD 7 lutego 2014 roku. - Media są sojusznikiem w mojej pracy, nieraz nagłośnienie sprawy pomaga w jej pozytywnym załatwieniu. Powinniśmy jednak pamiętać, że w porządku jest zawsze rozmowa o problemie, ale już wykorzystywanie wizerunku dziecka może wtórnie je piętnować – mówił Marek Michalak.

Uczniowie Zespołu Szkół w Pajęcznie, którzy w kwietniu 2013 roku organizowali debatę „Przestrzeganie praw dziecka” z udziałem Rzecznika Praw Dziecka, przyjechali do Warszawy z rewizytą.

Młodzi ludzie doskonale zorientowani w bieżącej sytuacji kraju opowiadali o prowadzonych w szkole projektach edukacji prawniczej, aktywności samorządu uczniowskiego i rzecznika praw ucznia.

Uczniowie byli zainteresowani zmianami w prawie wprowadzanymi na wniosek Rzecznika, dotyczącymi jeszcze lepszej ochrony dzieci przed przemocą i krzywdzeniem. - Macie prawo o wszystko zapytać i w każdej sytuacji oczekiwać odpowiedzi. My, dorośli, mamy z tym problem, wciąż za mało wsłuchujemy się w to, co mają nam do powiedzenia dzieci: w domu, w szkole, w szpitalu, w urzędach – mówił Rzecznik.