Skip to:

19 maja Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wziął udział w Gali Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu wspaniałych” - edycji stołecznej, zorganizowanej przez Fundację ”Świat na tak”. Uroczystość odbyła się w Sali Kongresowej PKiN. Wzięli w niej udział m.in. Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Poseł na Sejm Joanna Fabisiak, Prezes Fundacji i pomysłodawczyni konkursu.

Konkurs „Ośmiu wspaniałych” adresowany jest do młodych ludzi, wyróżniających się nienaganną postawą w życiu codziennym, m.in. skutecznością społecznego, wzorcotwórczego działania, wysoką kulturą osobistą, brakiem nałogów, empatią, życzliwością. Jego celem jest promocja młodych ludzi, gotowych zawsze wyciągnąć rękę do potrzebującego i pospieszyć mu z pomocą, dzielących się pozytywną energią, znajdujących czas na działania w rozmaitych obszarach wolontariatu, wyróżniających się w grupie rówieśniczej wielką wrażliwością na potrzeby słabszych, niesamodzielnych, zagubionych, szukających oparcia.

W bieżącej, XXI edycji konkursu, Laureatami „Ósemek” zostali:

  • Maciej Adamek - prowadzi zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków i pracuje w hospicjum,
  • Antoni Bremer - założyciel szkolnego klubu wolontariatu, współpracuje m.in. z Caritasem,
  • Bartłomiej Efenberg - angażuje się w pracę w ośrodku opieki zdrowotnej oraz w animację zajęć dla uczniów,
  • Sylwia Gładek - działająca na rzecz osób niepełnosprawnych,
  • Marcin Grochowski - koordynator szkolnego klubu wolontariatu, organizuje zbiórki żywności i książek dla dzieci,
  • Mariusz Karwas - współpracuje z domem samotnej matki, organizuje zbiórki, przygotowuje zajęcia dla dzieci,
  • Katarzyna Lenkowska - opiekuje się m.in. chorymi dziećmi i seniorami,
  • Angelika Małecka - organizatorka zbiórek dla potrzebujących, pracuje na rzecz hospicjum domowego.

Jury uhonorowało także Laureatów w kategorii „Ósemeczki” (10-13 lat) oraz „Grupy”. Zaszczytny tytuł Ambasadora Dobra w roku 2014 przypadł Bogdanowi Madejowi, dyrektorowi XXXVII Liceum im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie oraz Stanisławowi Kowalskiemu, Prezesowi Zarządu Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą" oraz Kawalerowi Orderu Uśmiechu.

Podczas uroczystości Marek Michalak, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wręczył Złoty Krzyż Zasługi Panu Bogusławowi Łopuszyńskiemu oraz Srebrny Krzyż Zasługi Pani Mirosławie Skoczeń za krzewienie idei wolontariatu.

Uroczystość uświetniły występy artystyczne, m.in. Moniki Kuszyńskiej oraz Teatru Młodzieżowego „Gaffa”.