Skip to:

Od siedmiu lat 21 września to dzień, w którym ob­cho­dzony jest Świa­to­wy Dzień Or­de­ru Uśmie­chu. Dzień, w którym akcentuje się prawo dziecka do wyrażania własnego zdania. W to niezwykłe święto dzieci z całej Polski spotkały się na roztańczonym i rozśpiewanym I Festiwalu Zespołów Dziecięcych "Piosenka, uśmiech i my", organizowanym przez Fundację Muzyczny Krąg w Warszawie. Tegoroczny festiwal odbył się m.in. pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Ministra Edukacji Narodowej.

Podczas Festiwalu w  Amfiteatrze Bemowo odbyła się ceremonia wręczenia Orderów Uśmiechu – otrzymali je Wanda Rodowicz i Maciej Pol.

W ramach przeglądu dziecięcych zespołów wokalnych i tanecznych, wystąpiły grupy: "Pędziwiatry" z Łodzi, "Promyczki Dobra" z Nowego Sącza, "Integracja" z Łodzi, "Sądeczoki" z Nowego Sącza, "Bemolki" z Warszawy i "Serduszka" ze Świdnicy. Publiczności przypomnieli się i Kawalerowie Orderu Uśmiechu: Jan Wojdak ("Tęczowe Piosenki") z młodymi artystami oraz Krzysztof Cwynar, który w ramach Studia Integracji tworzy programy artystyczne z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością. Na scenie pojawili się również śpiewający aktorzy z repertuarem dla najmłodszych - Daria Iwan i Józef Mika.

Marek Michalak, występując w podwójnej roli – Rzecznika Praw Dziecka i Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przypomniał niezwykłą historię je­dy­nego od­zna­cze­nia, które od 46 lat dzieci przyznają dorosłym. To na wniosek najmłodszych Kapituła nagradza „słonecznym odznaczeniem” najszlachetniejszych ludzi, działających na rzecz dobra dzieci. Order otrzy­ma­ło do tej pory prawie tysiąc osób na całym świe­cie, m.in.: Jan Paweł II, Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, Irena Sendlerowa, Anna Dymna, ks. Jan Twardowski, królowa Szwecji Sylwia, małżonka emira Kataru Szejcha Mouza bint Nasser, król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud, prof. Zbigniew Religa, prof. Alicja Chybicka, lekarze, artyści, społecznicy, rzemieślnicy oraz zwykli, a równie dobrzy i szlachetni ludzie.

Ceremoniał de­ko­ra­cji Or­de­rem Uśmie­chu jest niezmienny: Kawalerowie są pa­so­wa­ni czer­wo­ną różą i z uśmie­chem wypijają pu­char świeżo wyciśniętego soku z cy­try­ny, po czym każdy nowo pasowany sumiennie przyrzeka "być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić".

W Warszawie 21 września br. na oczach setek dzieci zobowiązali się do tego uroczyście wybitna artysta plastyk Wanda Rodowicz i znany iluzjonista Maciej Pol, który także zaprezentował młodej publiczności próbkę swoich "czarodziejskich" umiejętności.

List z okazji Światowego Dnia Orderu Uśmiechu