Skip to:

Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Kołodziejewie (woj. kujawsko-pomorskie) zwyciężyły w finale 4. Ogólnopolskiego Konkursu „Ratujemy i Uczymy Ratować", zorganizowanego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Drugie miejsce zajęli mali ratownicy z SP nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim, trzecie – dzieci z SP nr 15 w Radomiu. Zmaganiom przyglądali się Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Urszula Augustyn, Wiceminister Edukacji Narodowej.

 

Do rywalizacji o tytuł najlepszych ratowników stanęły dzieci z klas I-III, z ośmiu szkół podstawowych z całej Polski. Finał konkursu przyjął formę gry miejskiej. W ścisłym centrum Warszawy, w najbardziej znanych obiektach miasta (m.in. PKiN, Muzeum Narodowe, Muzeum Chopina), rywalizowały kilkuosobowe drużyny. Każda, złożona z czworga dzieci i opiekuna otrzymała mapę z punktami, w których przygotowane zostały zadania związane z pierwszą pomocą. Drużyny musiały wykazać się m.in. znajomością pozycji bocznej czy umiejętnością przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach. Punktowana była również znajomość wyposażenia apteczki pierwszej pomocy. Zadania oceniali instruktorzy Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować".

- Zwycięzcami konkursu są wszystkie dzieci, które wzięły w nim udział – przekonywał w trakcie finału imprezy Jerzy Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

Przyglądający się zmaganiom Rzecznik Praw Dziecka podkreślał, że istotne jest, aby zasady udzielania pierwszej pomocy przekazywać dzieciom jak najwcześniej. Dzięki temu, w przyszłości, nie będą bały się pomagać.

- Konkurs "Ratujemy i Uczymy Ratować" to bardzo cenna inicjatywa. Wpisuje się w działania Rzecznika Praw Dziecka, w kwestii rozszerzenia treści zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych, o zasady udzielania pierwszej pomocy, z uwzględnieniem edukacji w klasach I-III – mówił Marek Michalak. Rzecznik Praw Dziecka wystąpił z takim postulatem do Ministerstwa Edukacji Narodowej 5 czerwca br.

Szczególnym wydarzeniem finału 4. Ogólnopolskiego Konkursu „Ratujemy i Uczymy Ratować" była lekcja pokazowa, w której udział wzięli Rzecznik Praw Dziecka oraz Urszula Augustyn, wiceminister edukacji narodowej. Mali ratownicy uczyli gości specjalnych podstawowych zasad pierwszej pomocy.  

Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować" prowadzony jest przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od kwietnia 2006 roku. Adresatami akcji są uczniowie szkół podstawowych klas I-III oraz ich nauczyciele. Celem programu jest upowszechnienie zajęć z podstawowych czynności ratujących życie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej.