Skip to:

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak po raz kolejny włączył się w akcję „Tornister Pełen Uśmiechów”, organizowaną przez Caritas Polska. Szkolne wyprawki, książki i pluszaki trafią do: Amelii (12 lat), Dawida (15 lat), Eryka (13 lat), Marcina (10 lat), i Oliwii (9 lat). Finał akcji objętej honorowym patronatem RPD odbędzie się pod koniec wakacji w Zamościu.

Do tornistrów spakowanych przez Rzecznika Praw Dziecka trafiły najpotrzebniejsze przybory szkolne: zeszyty, kredki, ołówki, bloki, flamastry czy linijki. W plecakach dodatkowo znalazły się materiały edukacyjne poświęcone prawom dziecka, w tym książki m.in: „Mam prawo i nie zawaham się go użyć”, „Wszystkie moje mamy” o Irenie Sendlerowej, „Która to Malala?”, oraz „Nigdy tego nie zapomnę” – piękna opowieść o papieżu Franciszku.

- Te tornistry takie ciężkie będą tylko dzisiaj i w dniu przekazania młodym ludziom. Musimy dbać o dziecięce kręgosłupy i zwracać uwagę, by na co dzień plecaki były wypełnione jedynie najpotrzebniejszymi przyborami – zaznaczył Marek Michalak, przypominając, że zgodnie z zaleceniami specjalistów ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10 proc. masy ciała dziecka.

„Tornister Pełen Uśmiechów” to ogólnopolska akcja Caritas organizowana już po raz dziewiąty, jej celem jest zwiększenie szans edukacyjnych potrzebujących dzieci poprzez wyposażenie ich w wyprawki szkolne. Do tej pory rozdano blisko 200 tys. wyprawek – w tym roku  przygotowali je m.in.: Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką, dyskobol Piotr Małachowski. a także ludzie mediów i kultury.

Kampania realizowana jest w całej Polsce w diecezjalnych i parafialnych Caritas. Parafianie wypełnią wyprawkami szkolnymi plecaki zakupione przez Caritas diecezjalne i rozdawane w parafiach. Wyprawki szkolne kupowane są również dzięki wsparciu licznych, prywatnych i instytucjonalnych ofiarodawców. Gotowe wyprawki przed początkiem roku szkolnego przekazane zostaną dzieciom. Ogólnopolski finał akcji odbędzie się 27 sierpnia w Zamościu.