Skip to:

6 czerwca 2017 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak był gościem seminarium zorganizowanego przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w ramach VII edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego GIODO „Twoje dane – twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa skierowana do uczniów i nauczycieli”. Program objęty był honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Seminarium otworzyła dr Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Po niej głos zabrali: Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka, Tomasz Zdzikot - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Witold Kołodziejski - Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz przedstawiciele: MEN, Microsoftu,Facebooka, Orange Polska i Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska.

- Siódmy raz mam zaszczyt i przyjemność uczestnictwa w tym wydarzeniu. Już tytuł konkursu sformułowany jest bardzo trafnie i po korczakowsku: Twoje dane – Twoja sprawa. Żeby młody człowiek współtworzył odpowiedzialnie społeczeństwo obywatelskie musi znać i rozumieć swoje prawa oraz mieć poczucie wpływu i odpowiedzialności za zmienianie rzeczywistości wokół siebie – mówił Marek Michalak, gratulując pedagogom zaangażowania, a młodzieży udziału w konkursie i zwrócenia uwagi na tę ważną sferę życia, jaką jest prawo do prywatności i ochrona danych osobowych w dzisiejszym cyfrowym świecie. – Bardzo dziękuję za upór w realizacji tej cennej inicjatywy – dodał Rzecznik zwracając się do dr Edyty Bielak-Jomaa.

Spotkanie podsumowujące kolejną edycję projektu GIODO było jednocześnie okazją do prezentacji najlepszych programów edukacyjnych i inicjatyw powstałych w czasie jego trwania. Główna nagroda i „Złote Pióro Programu” przypadły Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach. I miejsce w konkursie na najlepsze opowiadanie pt. „Jak ja/moja rodzina chronimy dane osobowe” zdobyła Kalina Pudzianowska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Orła Białego w Radomiu za pracę „Złodzieje imion”. Przyznano także drugie i trzecie miejsca oraz wyróżnienia. Dla nagrodzonych i wyróżnionych uczniów Rzecznik Praw Dziecka przygotował zestawy upominków.

Osobna część spotkania poświęcona była prezentacji Ogólnopolskiej Gry Planszowo-Edukacyjnej, której inicjatorem i autorem jest Anna Janik  - nauczycielka Publicznego Gimnazjum nr 18 w Łodzi.  Goście zebrani w Sali Goethego PKiN mieli okazję uczestniczyć także w kolejnym z cyklu wykładzie „Lekcje z GIODO”, tym razem wystąpienie przedstawiciela GIODO nosiło tytuł „Portale społecznościowe - aktywność dzieci i młodzieży w sieci”.