Skip to:

28 maja 2015 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak był gościem honorowym seminarium zorganizowanym przez Generalnego Inspektora Danych Osobowych w ramach V edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego GIODO „Twoje dane – twoja sprawa Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”. Program objęty był honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka i Ministerstwa Edukacji Narodowej, a udział w nim wzięło 300 000 uczniów ze szkół z całej Polski.

Seminarium otworzyła dr Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Po niej głos zabrali Urszula Augustyn, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa w Szkołach oraz Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka.

- Zeszłoroczne badania, zlecone przez Rzecznika Praw Dziecka, a zrealizowane przez NASK i Wyższą Szkołę Nauk Społecznych PEDAGOGIUM, pokazują, że młodzi ludzie w Internecie spędzają przeciętnie 3 godzin i 40 minut – powiedział Marek Michalak. – Badania te i ich wyniki wywołały dużą dyskusję. Zmartwiły mnie jednak pomysły, które miały na celu drastyczne ograniczenie aktywności dzieci w cyberprzestrzeni. To zła droga. Tu trzeba pokazywać jak i czego się wystrzegać, ale także - jak mądrze korzystać z Internetu.

Rzecznik Praw Dziecka przywołał informacje, jakie otrzymuje podczas spotkań z gimnazjalistami i uczniami szkół ponadgimnazjalnych. Dla 90% z nich najważniejszymi z praw dziecka jest prawo do wyrażania swojego zdania oraz prawo do ochrony prywatności.

- To ważny sygnał, bo pokazuje, z czym nie do końca sobie radzimy – mówił. – 60% uczniów uczestniczy w portalach społecznościowych i podaje swoje wszystkie dane osobowe, nie do końca zdając sobie sprawę, jakie to może nieść konsekwencje. Jednak nie są w tym odosobnieni, przyjrzyjmy się, jak wyglądają profile ludzi już dojrzałych – ile tam jest informacji osobistych, zdjęć, które naruszają prawa młodych ludzi. Zwracajmy na to uwagę! 16 artykuł Konwencji o prawach dziecka wskazuje, jakie my – osoby dorosłe – mamy zobowiązania wobec młodych ludzi w zakresie ochrony ich prywatności.

Zwycięzcą tegorocznej edycji Konkursu dla Szkół i Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli było Gimnazjum nr 132 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie. I miejsce w Konkursie dla uczniów na infografikę na temat ochrony prywatności i danych osobowych zdobył uczeń nagrodzonego we wcześniejszym konkursie gimnazjum – Kacper Lisiewski. Przyznano także drugie i trzecie miejsca oraz wyróżnienia. Dla nagrodzonych i wyróżnionych uczniów Rzecznik Praw Dziecka przygotował zestawy upominków.

Seminarium towarzyszyła wystawa prac konkursowych - infografik - przygotowanych przez uczniów. Dodatkowo można było skorzystać z bezpłatnych konsultacji, w czasie których eksperci Biura GIODO udzielali porad prawnych, dotyczących problematyki ochrony danych osobowych.