Skip to:

Młodsi uczniowie przygotowywali plakaty, starsi w pracach plastycznych prezentowali szczęśliwe dzieciństwo, a szóstoklasiści i gimnazjaliści chwycili za pióra, by napisać list otwarty „Wszyscy dla praw dziecka”. W ramach Tygodnia Praw Dziecka w Zespole Szkół nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim nad Konwencją o Prawach Dziecka i naukach Janusza Korczaka pochylili się też dorośli – rodzice pisali „List do mojego dziecka”. 26 maja Rzecznik Praw Dziecka uczestniczył w uroczystym podsumowaniu tego nietuzinkowego, międzypokoleniowego projektu i wręczeniu nagród dla zwycięzców konkursów plastycznego i literackiego oraz II Powiatowego Konkursu Wiedzy o Społeczeństwie organizowanego pod hasłem „Jestem dzieckiem i mam swoje prawa”.

- Nie wystarczy o prawach dziecka jedynie mówić, trzeba je jeszcze rozumieć. Spotkanie pokoleń to ważna i dobrze zrealizowana inicjatywa – podkreślił Marek Michalak. Rzecznik przypomniał, że prawa dziecka to stosunkowo nowa wartość w naszej rzeczywistości. - Sto lat temu tylko Korczak o nich mówił, a inni się uśmiechali. Siedemnaście lat temu też się jeszcze dziwili. Dziś, my dorośli, mamy obowiązek uczyć Was mądrego, dobrego korzystania z tych praw – przekonywał RPD.

Kiedy nagrody zostały uroczyście wręczone – zebrani tłumnie uczniowie tomaszowskich szkół, opiekunowie i rodzice, oraz zaproszeni goście, m.in.: zastępca prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego Zofia Szymańska, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kuchta, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim Dariusz Magacz i konsultant metodyczny w WODN w Piotrkowie Trybunalskim Jadwiga Wonko – mieli okazję wysłuchać kilku piosenek w wykonaniu uzdolnionych uczennic Zespołu Szkół nr 8, a następnie obejrzeć barwne przedstawienie szkolnego teatru Taaka draka pt. „Piotruś Pan”.

Warto budować dzieciom lepszy świat

Po części oficjalnej odbyło się spotkanie Rzecznika Praw Dziecka z delegacjami uczniów tomaszowskich szkół. Pytaniom nie było końca – Marek Michalak wyjaśniał na czym polega jego praca i jakie warunki trzeba spełnić, by móc zostać Rzecznikiem Praw Dziecka w Polsce, mówił jak sytuacja ochrony praw dziecka wygląda w innych krajach, podkreślał jak ważne jest słuchanie dzieci oraz praca na rzecz budowania bezpiecznego świata dla najmłodszych.

- Kiedy młodszym i słabszym dzieje się krzywda, zawsze trzeba reagować. Uważałem, że kary za łamanie praw dziecka są za niskie, dlatego uparcie zabiegałem o zmiany w prawie – i udało się: w lipcu, dzięki inicjatywie prezydenckiej, wejdą w życie nowe przepisy kodeksu karnego. Dzieci nie będą już traktowane jak przedmioty. Przemoc wobec dzieci nie będzie występkiem, a zbrodnią. Nowe przepisy wprowadzą także prawny obowiązek reagowania na przemoc wobec dzieci, zaniechanie działania będzie podlegało karze więzienia do lat trzech – zaznaczył Rzecznik.

Odwaga ratuje życie. Dosłownie

Marek Michalak opowiadał też jak pracuje Biuro RPD i kto pomaga Rzecznikowi na co dzień w podejmowaniu zawodowych decyzji, wspominał także okoliczności otrzymania Orderu Uśmiechu w 1994 roku. Młodzi ludzie pytali swojego Rzecznika również o kampanię „Odwaga ratuje życie”, Rzecznik mówił o kulisach powstania tej akcji skierowanej do gimnazjalistów i zapewnił, że przed wakacjami temat bezpieczeństwa i podejmowania rozsądnych decyzji jeszcze powróci.