Skip to:

4 września w siedzibie Rzecznika Praw Dziecka odbyło się spotkanie prasowe poświęcone uruchomieniu ogólnopolskiego projektu mobilnej opieki stomatologicznej pod nazwą Dentobus Wiewiórki Julii. Konferencja została zorganizowana przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i dr Dżuliettę Kiworkową, prezes Fundacji Wiewiórki Julii.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Honorowy Patron akcji, od momentu objęcia stanowiska postulował, aby zwiększyć dostęp najmłodszych obywateli do podstawowej opieki stomatologicznej. Widząc problem likwidowanych gabinetów stomatologicznych w szkołach i przedszkolach oraz znaczne ograniczenia w dostępie do publicznej opieki stomatologicznej - szczególnie w małych miejscowościach i na wsi - wielokrotnie wskazywał właściwym instytucjom możliwość stworzenia mobilnych gabinetów, tzw. dentobusów. Dzisiaj ten postulat staje się rzeczywistością, dzięki czemu tysiące dzieci dostanie szansę na poprawę stanu zdrowia.

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia, oparty na badaniach przeprowadzonych w ramach programu "Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej" z 2011 roku, pokazuje, jak poważny problem stanowi próchnica wśród dzieci i młodzieży w Polsce. Statystyki są alarmujące i wynoszą odpowiednio: 79,9% dzieci z próchnicą wśród 5-latków, 90,5% wśród 7-latków i aż 91,8% w grupie 15-latków.

Przyczyn złego stanu uzębienia młodych Polaków jest wiele. Do najważniejszych zaliczamy:

  • brak systemowej opieki profilaktyczno-leczniczej nad dziećmi z uzębieniem mlecznym,
  • niską świadomość prozdrowotną rodziców,
  • brak środków na leczenie dzieci,
  • utrudniony dostęp do publicznych placówek dentystycznych,
  • źle zorganizowaną i niesprawnie funkcjonującą opiekę dentystyczną w kraju,
  • zamykanie gabinetów stomatologicznych w szkołach.

Światowa Organizacja Zdrowia nakłada na nasz kraj obowiązek zmniejszenia wskaźnika próchnicy u dzieci do poziomu 80%. Ma on zostać spełniony do 2020 r. - Konieczne jest zatem utrzymanie dotychczas funkcjonujących gabinetów stomatologicznych w szkołach, szczególnie że jest to miejsce, w którym świadczenia stomatologiczne mogą otrzymać dzieci z rodzin o niskich dochodach oraz z rodzin wielodzietnych - podkreśla Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. - Wyniki badań stanu uzębienia dzieci są na tyle niepokojące, że mobilizują nas do sięgnięcia po niekonwencjonalne metody jego poprawy, do których zaliczam tzw. dentobusy - konkluduje Rzecznik.

Dentobus Wiewórki Julii

Dentobus, czyli autobus z gabinetem i zespołem stomatologów na pokładzie, ma na celu ratowanie fatalnego stanu zębów polskich dzieci. Mobilna opieka medyczno-stomatologiczna to zresztą nie nowość. Takie rozwiązania sprawdzają się w wielu krajach świata, m.in. w Indiach, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Niemczech czy Francji. W Polsce Dentobus Wiewiórki Julii w pierwszej kolejności zawita do w małych miast i wsi - wszędzie tam, gdzie dostęp do opieki stomatologicznej jest utrudniony lub wręcz niemożliwy. Fundacja Wiewiórki Julii to pierwsza tego rodzaju organizacja pożytku publicznego w kraju, która zapewnia kompleksową opiekę stomatologiczną dzieci. Jej celem jest zebranie środków na zakup i wyposażenie początkowo jednego, a w kolejnych latach trzech dentobusów, które będą przemierzać całą Polskę, by oferować pomoc stomatologiczną najmłodszym. Docelowo w każdym Dentobusie Wiewiórki Julii znajdzie się miejsce dla trzech unitów stomatologicznych, obsługiwanych przez grupę dwudziestu stomatologów-wolontariuszy. Ze wstępnych szacunków wynika, iż miesięcznie fundacja skonsultuje i w razie potrzeby wyleczy 450 dzieci. Przewidywany koszt zakupu i wyposażenia jednego dentobusu to ok. 1,5 mln złotych.

Podróże Julii

Do czasu pozyskania funduszy na realizację projektu Dentobus Wiewiórki Julii zespół stomatologów ruszy w Polskę samochodami wyposażonymi w podręczny sprzęt stomatologiczny, aby skutecznie diagnozować dzieci. Inicjatywa ta rozpocznie się już 20 września pod hasłem Podróże Julii. Badania wystartują w województwie mazowieckim i odbywać się będą cyklicznie, w każdy czwartek i piątek. Pozwoli to przygotować wstępną dokumentację medyczną małych pacjentów w poszczególnych miejscowościach, a także opracować harmonogram badań i mapę miejscowości dla projektu Dentobus Wiewórki Julii.

Tramwaje Zdrowego Uśmiechu

Powyższe aktywności fundacja zainauguruje akcją Tramwaje Zdrowego Uśmiechu, którą organizuje we współpracy ze Spółką Tramwaje Warszawskie oraz Polskim Towarzystwem Studentów Stomatologii, pomysłodawcą akcji. 12 września, z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, w zajezdni tramwajowej na warszawskiej Woli przy ul. Siedmiogrodzkiej 20 będą prowadzone bezpłatne badania dla najmłodszych, połączone ze zwiedzaniem zajezdni. Dzieci zostaną przebadane pod kątem zmian próchnicowych, wad zgryzu oraz nowotworowych zmian w jamie ustnej. Następnie wezmą udział w szkoleniach z zakresu higieny jamy ustnej, prawidłowego szczotkowania zębów oraz pierwszej pomocy. 15 września na warszawskich ulicach pojawi się specjalny tramwaj Wiewiórki Julii. Na jego pokładzie zespół lekarzy Fundacji Wiewiórki Julii wraz z przyjaciółmi fundacji - Panią Henryką Krzywonos i Panią Dorotą Wellman - będą szerzyć ideę zdrowego uśmiechu. Linia Wiewiórki Julii będzie kursować w godz. 10:00-14:00, przemierzając trasę Wiatraczna - Plac Narutowicza. W tym czasie pasażerowie będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad stomatologicznych.

4 września w siedzibie Rzecznika Praw Dziecka odbyło się spotkanie prasowe poświęcone uruchomieniu ogólnopolskiego projektu mobilnej opieki stomatologicznej pod nazwą Dentobus Wiewiórki Julii. Konferencja została zorganizowana przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i dr Dżuliettę Kiworkową, prezes Fundacji Wiewiórki Julii.