Skip to:

Uczestników niezwykłych kolonii w Świdnicy, która na dwa tygodnie zamieniła się w Miasto Dzieci, 21 lipca br. odwiedził Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Dzieci zaprezentowały Rzecznikowi praktyczne umiejętności, zdobyte podczas specjalnych warsztatów, gdzie uczyły się nowych zawodów i zarabiały symboliczne pieniądze, by następnie zdecydować, czy zrobić z nich użytek pomnażając je na lokacie bankowej czy od razu wydając w specjalnie zorganizowanym Sklepie Marzeń na rower albo tablet oraz wzięły udział w bardzo poważnej debacie z ich Rzecznikiem o ich prawach.

Podczas wizyty w Mieście Dzieci Rzecznik wraz z kolonistami uczestniczył w zajęciach, podczas których udzielił wywiadu młodym reporterom z Telewizji Miasta Dzieci. Codziennie przez trzy godziny dzieci pracują, ucząc się bardzo serio ponad 30 różnych zawodów: ogrodnika, stolarza, dekoratora wnętrz, blacharza-lakiernika, mechanika samochodowego, montera, rolnika, kolejarza, policjanta, pielęgniarki, dziennikarza, a nawet filmowca i wielu, wielu innych –przedsięwzięcie  zorganizowali sponsorzy Miasta Dzieci, przedsiębiorcy z bardzo różnych branż. Projekt jest też dobrą lekcją ekonomii, uczy współpracy w grupie, mali obywatele Miasta Dzieci na każdym turnusie wybierają swojego prezydenta. Kandydatami są starostowie poszczególnych grup, wybrani wcześniej, którzy prowadzą kampanię wyborczą, zgłaszają postulaty i składają wyborcze obietnice. Uczestnicy to głównie dzieci, skierowane przez ośrodki pomocy społecznej oraz przez pedagogów szkolnych ze Świdnicy i organizacje pozarządowe.

 – To naprawdę wspaniały pomysł. Jestem pod wielkim wrażeniem – mówił Rzecznik Praw Dziecka i patron Miasta Dzieci, podkreślając, że o sukcesie przedsięwzięcia najlepiej świadczą uśmiechnięte, radosne i szczęśliwe buzie młodych uczestników. – Dzieci świetnie się bawią, a przy okazji się uczą. Każdy pomysł spędzania wolnego czasu bezpiecznie, atrakcyjnie, jest ważny, a atmosfera tu jest bardzo dobra – ocenił Rzecznik.

W tym roku organizatorami Miasta Dzieci - akcji, której autorami są pracownicy Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, gdzie przez 6 lat dzieci „testowały” dorosłe życie podczas specjalnych półkolonii, są: Świdnicki OSiR, Miasto i Gmina Świdnica oraz Gmina Jaworzyna Śląska. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawują - Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Posłanka na Sejm RP Katarzyna Mrzygłocka i Prezydent Miasta Świdnicy Wojciech Murdzek. Świdnickie Miasto Dzieci potrwa do 25 lipca.