Skip to:

8 grudnia br. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak odwiedził Stolicę Dziecięcych Marzeń. W Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej w Świdnicy spotkał się z uczniami świdnickich podstawówek, złożył także wizytę w świdnickim ośrodku dla podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym i odwiedził małych pacjentów Oddziałów Neonatologii i Pediatrii  Regionalnego Szpitala Specjalistycznego "Latawiec".

- Na przemoc trzeba reagować. Nie wolno jej stosować i poddawać się jej. Wychodząc od Korczakowskiego prawa do szacunku należy pamiętać, że każdy ma prawo do życia w świecie bez przemocy – mówił Rzecznik podczas spotkania z młodzieżą. Przypomniał, że w tym roku świętujemy 25-lecie Konwencji o Prawach Dziecka, a z tej okazji wydana została książka „Moje prawa, ważna sprawa”. Fragmenty opowiadań autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel i Renaty Piątkowskiej Marek Michalak czytał uczniom klas IV i V świdnickich podstawówek. Młodzi świdniczanie pytali o pracę Rzecznika i sposoby rozwiązywania dziecięcych problemów, prezentowali też wiedzę o swoich prawach.

– Podobnie jak wasi rówieśnicy w całej Polsce, jako najważniejsze wskazaliście prawo do swobody wypowiedzi i prywatności. To nie znaczy, że pozostałe, jak choćby prawo do edukacji, są mniej ważne. Wasz wybór pokazuje, że jeszcze wiele w tej kwestii jest do zrobienia – zaznaczył Marek Michalak.

Następnie w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym Rzecznik wziął udział w spotkaniu z dziećmi, rodzicami i personelem placówki. Odpowiadał także na pytania dziennikarzy rozgłośni działającej w placówce – mówił o pracy na rzecz dzieci oraz tworzeniu świdnickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce".

Rzecznik Praw Dziecka wziął udział także w uroczystej sesji Rady Miejskiej w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie odbyło się zaprzysiężenie nowego Prezydenta Świdnicy. Na zakończenie wizyty w rodzinnym mieście Rzecznik odwiedził pacjentów Oddziałów Neonatologii i Pediatrii  Regionalnego Szpitala Specjalistycznego "Latawiec".