Skip to:

7 marca br. Rzecznik Praw Dziecka odwiedził południową Wielkopolskę. Najpierw spotkał się z uczniami Zespołu Szkół w Wielowsi (gmina Sieroszowice), następnie w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim wziął udział w otwarciu Centrum Mediacji Rówieśniczej.

W Wielowsi RPD przypominał zgromadzonym o zagwarantowanych im w przepisach polskich i międzynarodowych prawach i odpowiadał na pytania w tym zakresie. Mówił także o historii i roli urzędu, który sprawuje.

- To było fantastyczne spotkanie. Pytania udowodniły kompetencje dzieci, ale także pokazały, że dzieci chcą, aby z nimi rozmawiać, brać pod uwagę ich zdanie, liczyć się z ich opiniami. Dorośli nawet na chwilę nie powinni o tym zapominać - podkreślił Marek Michalak.

Z Wielowsi Rzecznik udał się na inaugurację Centrum Mediacji Rówieśniczej w III LO w Ostrowie Wielkopolskim.

- Centrum to wspólny sukces młodzieży, dyrekcji, nauczycieli władz miasta. To bardzo ważne narzędzie w rękach uczniów, którym na sercu leżą problemy ich rówieśników, którzy chcą pomóc je rozwiązywać w sposób profesjonalny, ale i koleżeński. To przede wszystkim miejsce, które pozwala zwalczać zjawisko przemocy w zarodku, zanim do niej dojdzie. Mocno trzymam za Was kciuki! – mówił Marek Michalak.

- Centrum Mediacji Rówieśniczej to takie miejsce, do którego młody człowiek zawsze może przyjść po pomoc, gdy będzie stroną konfliktu rówieśniczego. Tutaj zostanie wysłuchany, tutaj zostanie wskazana mu fachowa pomoc. W Polsce jest coraz więcej takich miejsc i to jest właściwy kierunek – podkreślała sędzia Agnieszka Rękas, Główny Konsultant Prawny w Biurze Rzecznika Praw Dziecka.

Otwarciu Centrum Mediacji Rówieśniczej towarzyszyła prezentacja multimedialna pt. „Nasza droga do mediacji rówieśniczych” oraz program artystyczny „Niebieskie motyle”, przygotowany przez społeczność III LO, głównie szkolną grupę PaT.

Spotkanie zakończył apel mediatorów skierowany do rówieśników i osób dorosłych o stosowanie mediacji w rozwiązywaniu sporów.

W uroczystości wzięło udział ponad 200 osób, w tym przedstawiciele szkól gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z opiekunami z powiatu ostrowskiego. Wśród zgromadzonych byli także m.in.: Starosta Ostrowski Paweł Rajski, posłowie Jarosław Urbaniak i Tomasz Ławniczak, senator Łukasz Mikołajczyk, a także przedstawiciele Policji, kuratorium oświaty oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych.