Skip to:

Zbliżają się tak upragnione, szczególnie przez najmłodszych, wakacje. Latem dzieci mają więcej swobody, częściej przebywają w gronie rówieśników bez nadzoru i same decydują w jaki sposób spędzają wolny czas. Dzięki temu uczą się samodzielności, nawiązują przyjaźnie, ale ważne jest, aby dzieci były bezpieczne. Bez względu na to, gdzie odpoczywamy, powinniśmy to robić mądrze i rozważnie. O czym warto pamiętać planując letni wypoczynek przypomina po raz dziewiąty we wspólnej akcji „Przed wakacjami, co warto wiedzieć?” ponad 50 instytucji, w tym Rzecznik Praw Dziecka.

Ten wakacyjny przewodnik to swoiste kompendium praktycznych wskazówek o użytecznych aplikacjach, rodzajach ubezpieczeń, bezpieczeństwie, prawach i obowiązkach kupujących.

- Okazje do wykazania się odwagą, czy wręcz bohaterstwem pojawiają się w najmniej oczekiwanych chwilach. Nie trzeba jednak szklanej kuli, żeby wiedzieć, że skok na płytką wodę może skończyć się tragicznie, a palenie ogniska w lesie jest najczęstszą przyczyną pożarów. Warto mieć w sobie wewnętrzną gotowość, na to, żeby powiedzieć „STOP!”, zareagować właściwie, kiedy grupa przyjaciół chce podjąć niepotrzebne ryzyko – mówi Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak i przypomina, że warto porozmawiać ze swoim dzieckiem, zachęcić je do zadbania o bezpieczeństwo swoje, kolegów i koleżanek. Wytłumaczyć mu różnicę pomiędzy byciem skarżypytą a wykazaniem się odpowiedzialnością. W grupie trudno sprzeciwić się liderowi, wykazać „nudnym” rozsądkiem, powstrzymać innych przed popisywaniem się, czy zachowaniem spowodowanym brakiem wyobraźni. Tymczasem od takiej odwagi może zależeć czyjeś życie lub zdrowie.

 

Kilka  zasad, które warto przekazać dziecku:

- Bądź asertywny – nie bój się odmawiać, szczególnie w sytuacjach ryzykownych.

- Bądź świadomy – decyzje podejmuj z rozwagą, sprzeciwienie się kolegom w sytuacji  zagrożenia to prawdziwe bohaterstwo.

- Wykaż się odpowiedzialnością – za siebie, ale także za innych. Zawsze reaguj niebezpieczne sytuacje.

- Bądź ciekawy świata, ale rozważny - nie daj się ponieść emocjom. Gdy inni naciskają, aby zrobić coś niebezpiecznego, nie zgadzaj się na to.

- Wykaż się mądrością – oceń sytuację i możliwość wystąpienia ryzyka. Przewidywanie skutków działania, umiejętność podjęcia trudnej decyzji to właśnie mądrość.

- Bądź pozytywnym liderem – to ważna osoba w każdej grupie. Nie musisz być największy i najsilniejszy, dobrego lidera cechuje rozsądek i odpowiedzialność za innych.

 

W trudnych chwilach najmłodsi mogą skorzystać z  Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Pod bezpłatnym numerem 800 12 12 12 dyżurują eksperci, którzy służą wsparciem i pomocą.

 

RZECZNIK PRAW DZIECKA PRZYPOMINA

ALFABET Bezpiecznych Wakacji Rzecznika Praw Dziecka

Odwaga ratuje życie - oficjalna strona kampanii Rzecznika Praw Dziecka

Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie!

Już po raz dziewiąty w ramach wspólnej akcji „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”, 53 instytucje przygotowały porady pomocne dla osób, które planują urlop. W tym roku dowiesz się z nich m.in. jak zaoszczędzić czas przed wyjazdem, załatwiając formalności on-line, jak płacić kartą za granicą czy co można zrobić w przypadku kłopotów z wynajmem samochodu. Przydatnych informacji z niemal wszystkich dziedzin – od bezpieczeństwa po kwestie zdrowotne i przyrodnicze - szukaj na stronach uczestników projektu:

W akcji biorą także udział Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej:

Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław