Skip to:

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Pile nie zwolniły tempa na weekend. Choć – z wiadomych względów – nie odbywały się zajęcia w szkołach, to nie zabrakło ciekawych propozycji zarówno dla młodszych, jak i starszych.
W sobotę, w gościnnych progach Kawiarni Dworcowej, najmłodsi mogli podziwiać pokaz technik wczesnej animacji w wykonaniu niezwykłego tria: Grzegorza, Marioli oraz Franciszka Ptaków. Grzegorz Ptak – który przyjechał do Piły na zaproszenie Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka – zabrał zgromadzone dzieci w niezwykłą podróż do świata, w którym nie istniały smartfony, tablety czy telewizory, a kino było dopiero kiełkującym w głowach braci Lumière pomysłem. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły proste animacje wyświetlane ze szklanych przeźroczy, a także dające złudzenie ruchu animacje pierwszych zabawek optycznych: taumatropu, fenakistiskopu czy zoetropu. Wyciemniona sala, hipnotyzująca muzyka i niezwykłe obrazy pozwoliły popuścić wodze wyobraźni. Po zakończeniu pokazu każdy chętny mógł sam obejrzeć każdą z przywiezionych przez Grzegorza Ptaka zabawek i wypróbować jej działanie. Uczestnicy otrzymali również, wydane przez Rzecznika Praw Dziecka, notesy z ilustracjami artysty, opatrzone cytatami Janusza Korczaka, mówiącymi o prawach dziecka.
Prawa dziecka, to nie tylko prawo do nauki czy tajemnicy. To także prawo do rozwoju i odpoczynku. Sobotnie popołudnie upłynęło pod znakiem sportu: W hali Szkoły Podstawowej nr 1 odbyła się prezentacja organizacji sportowych, których oferta skierowana jest do młodych mieszkańców Piły. Zaprezentowały się kluby sportowe, które trenują młodych bokserów, czy mistrzów aikido. Nie mogło oczywiście zabraknąć klubów piłkarskich, gdyż ta dyscyplina sportu od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Ciekawostką była prezentacja łódek, które specjalnie na ten czas przywiózł klub żeglarski, żużlowego motoru oraz latających modeli samolotów.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - List Rzecznika Praw Dziecka

Niedzielę Rzecznik Praw Dziecka rozpoczął od wizyty u młodych pacjentów w Szpitalu Miejskim w Pile. Los dziecka w szpitalu często bywa trudny – rozłąka z najbliższymi, czasem bolesna kuracja. Dlatego tak ważne jest, żeby także te dzieci, przebywające na oddziałach dziecięcych, mogły uczestniczyć w obchodach ODPD. Pan Rzecznik przywiózł ze sobą dla każdego z nich niespodziankę, pluszowego misia – przyjaciela, który najlepiej potrafi wysłuchać dziecięce smutki, pomaga przetrwać proces leczenia i przywrócić uśmiech.
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Prezydent Piły Piotr Głowski oficjalnie odsłonili ławeczkę, która stanęła na skwerze Ireny Sendlerowej. Takie imię, uchwałą Rady Miasta 31 października 2017 roku, otrzymał skwer na tyłach hotelu Gromada. Uroczystość, mimo zimna i deszczu, zgromadziła wielu znakomitych gości oraz młodzież, które brała udział w grze miejskiej „Ambasadorowie praw dziecka”. W takim dniu nie mogło zabraknąć szczególnie jednej osoby – Janiny Zgrzembskiej, córki Ireny Sendlerowej.
Mama nie chciała, żeby nazywać ją bohaterką – mówiła Janina Zgrzembska - Zapytana o to, czy ratowałaby niemieckie dzieci, bez wahania mówiła, że tak.
Na ławce, z której rozciąga się piękny widok na rzekę Gwdę i dom Staszica zostały umieszczone pamiątkowe tabliczki z portretem Ireny Sendlerowej oraz jej cytatem: Kiedy człowiek tonie, zawsze należy mu podać rękę.
Po popołudniu z mieszkańcami Piły spotkała się sędzia Anna Maria Wesołowska, Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka. Przypomniała zebranym, że sąd ma obowiązek wysłuchać i uwzględnić rozsądny wniosek dziecka. Zachęcała także do zakładania w szkołach kącików prawnych, gdzie na tablicy znalazłyby się najważniejsze przepisy, pozwalające uczniom uniknąć potencjalnych kłopotów.
Weekend z prawami dziecka zakończył wernisaż Małgorzaty „Balbiny” Sętowskiej – malarki i bajkopisarki, laureatki VIII edycji Konkursu Rzecznika Praw Dziecka na pracę dyplomową, dotyczącą praw dziecka. Małgorzata Sętowska pokazała cykl sześciu obrazów, przedstawiających rozmowę lalek - alegoryczny obraz dzieciństwa. Obrazy powstały w ramach napisanej przez nią pracy magisterskiej, dotyczącej ilustracji dla dzieci, zatytułowanej „Wspomnienia – czy zabawki mają duszę”.
Przed nami ostatni i najważniejszy moment obchodów Dnia Praw Dziecka. 20 listopada odbędzie się koncert Majki Jeżowskiej oraz Gala, podsumowująca wszystko to, co wydarzyło się w minionym tygodniu. Zobaczymy także efekty pracy młodzieży z Grzegorzem Jachem, Społecznym Doradcą Rzecznika Praw Dziecka – spektakl profilaktyczny „Sekret”. Trzymamy kciuki za młodych aktorów!

Czytaj także: 

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 2017

Czwarty dzień obchodów ODPD w Pile 

O prawach dziecka – nawet z dwulatkiem!