Skip to:

W dniach 21 – 24 maja 2015 roku wziął udział w XI Zlocie Szkół i Placówek imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Tym razem gospodarzem zlotu było miasto Śrem i Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu. Gościem honorowym zlotu był Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, pełniący także funkcję Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Na spotkaniu nie zabrakło także innych osób, które otrzymały od dzieci to najsłoneczniejsze z odznaczeń. Obecni byli m.in: bp. Antoni Długosz, Henryka Krzywonos-Strycharska, ks. Piotr Sadkiewicz, Stanisław Machowiak, Małgorzata Gambrych, Kazimiera Gierczyk, Edmund Oses.

Zgodnie z tradycją, Zlot Szkół i Placówek im. KOU jest miejscem spotkań społeczników, których działalność jest skierowana na pomoc dzieciom. Wielkim walorem tych spotkań jest propagowanie szlachetnej idei Orderu Uśmiechu, a także integracja ze środowiskiem nauczycieli i uczniów szkół im. Kawalerów Orderu Uśmiechu z całej Polski.

W czasie Zlotu uczestnicy (przedstawiciele szesnastu szkół i placówek z całej Polski) mogli spotkać się i porozmawiać z Kawalerami Orderu Uśmiechu, którzy przyjechali do Śremu na uroczystości. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Burmistrz Śremu Adam Lewandowski odsłonili ławeczkę Kawalerów Orderu Uśmiechu, znajdującą się przy Szkole Podstawowej im. KOU w Śremie.

Dla uczniów przewidziano wiele atrakcji, związanych realizacją prawa dziecka do zabawy i wypoczynku, takich jak Playback Show, występy artystyczne oraz grę miejską. Uczestnicy mieli także okazje do rywalizacji sportowej podczas zawodów zorganizowanych na Stadionie Miejskim w Śremie oraz w czasie Biegu o Uśmiech. Zgodnie z tradycją spotkanie z Rzecznikiem to możliwość zgłoszenia swoich problemów, konsultacji i wniosków, z czego i tym razem dzieci skorzystały.

Podczas Zlotu rodzina Kawalerów Orderu Uśmiechu powiększyła się o nowego Kawalera -  Panią Dorotę Zawadzką.