Skip to:

8 listopada 2013 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w Kłodzku spotkał się ze Starostą Maciejem Awiżeniem, z którym rozmawiał m.in. o sytuacji najmłodszych mieszkańców powiatu, podopiecznych ośrodków opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych.

Rzecznik odwiedził Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci w Piszkowicach koło Kłodzka. W ośrodku prowadzonym przez Siostry Maryi Niepokalanej pod stałą opieką przebywa niemal 50 ciężko chorych dzieci. Siostra Łucja, dyrektor Zakładu i Henryka Szczepanowska, założycielka Komitetu Organizacyjnego „Przyjaciele Piszkowic”, podczas spotkania z Rzecznikiem przedstawiły sytuację w jakiej znajduje się ośrodek. Rzecznik odwiedził dzieci, zapoznał się z zasadami funkcjonowania placówki i problemami, z jakimi prowadzący Zakład zmagają się na co dzień. W spotkaniu uczestniczył także Starosta Kłodzki Maciej Awiżeń. Rozmawiano o rozwiązaniach pozwalających jak najlepiej zadbać o dobro chorych dzieci przebywających w Piszkowicach.

Podczas wizyty na Dolnym Śląsku Rzecznik odwiedził także Ząbkowice Śląskie, gdzie wziął udział w finale VII Diecezjalnej Plejady Świętych – cyklicznej dorocznej imprezie dla dzieci.

Następnie w Świdnicy Rzecznik odwiedził dzieci i młodzież w Europejskim Centrum Przyjaźni Dziecięcej. Uczestniczył także w benefisie 55-lecia działalności artystycznej Marii Skiślewicz, choreograf i popularyzatorki tańca, która wychowała pokolenia dzieci i młodzieży, skutecznie zaszczepiając wielu miłość do tańców narodowych i ludowych.