Skip to:

26 stycznia Marek Michalak spotkał się z małymi podopiecznymi Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci w Piszkowicach koło Kłodzka. W ośrodku prowadzonym przez Siostry Maryi Niepokalanej pod stałą opieką przebywa 50 ciężko chorych dzieci. Podczas spotkania odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia Orderu Uśmiechu siostrze Łucji, dyrektor Zakładu.

Rzecznik Praw Dziecka  spędził w ośrodku 8 godzin, podczas których spotkał się podopiecznymi, pracownikami, wolontariuszami i przybyłymi gośćmi, wziął udział w uroczystości wręczenia Orderu Uśmiechu oraz w kameralnej Mszy świętej. Zapoznał się z bieżącą sytuacją placówki, z problemami dnia codziennego, zarówno tymi o charakterze lokalnym, jak i globalnym.

- Przede wszystkim, Siostro Kochana, masz moc zmieniania świata na dobry i miły dla nas, małych i czasem smutnych dzieci, które cię kochają za Twoją cichą obecność w ich życiu – jedna z podopiecznych siostry Łucji odczytała fragment wniosku o przyznanie Orderu.

Podczas całej ceremonii obecni byli podopieczni, współpracownicy i przyjaciele. - Order Uśmiechu jest nadawany tym osobom, które często nie trafiają na pierwsze strony gazet, które nie są powszechnie rozpoznawalne, ale trafiają wprost do serc dzieci. To wyróżnienie wynikające z dziecięcej szczerości. Siostra Łucja jest wielkim przyjacielem tych najmłodszych. Udowadnia, że można i trzeba - podkreślił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Siostra Łucja zaznaczyła, że to odznaczenie nie jest tylko dla niej, ale dla wszystkich, którzy niosą pomoc dzieciom.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Wicewojewoda Dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński, Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej Sybilla Koltan z Rzymu, bp Adam Bałabuch, Starosta Kłodzki Maciej Awiżeń.

Order Uśmiechu to międzynarodowe odznaczenie nadawane za działania przynoszące dzieciom radość. W ciągu ostatnich 50 lat Order otrzymali m.in. Matka Teresa, papieże: św. Jan Paweł II i Franciszek, Irena Sendlerowa, królowa Szwecji Sylwia, kard. Henryk Gulbinowicz, Dalajlama XIV. Siostra Łucja od ponad 40 lat niesie pomoc ciężko chorym dzieciom w ośrodku w Piszkowicach koło Kłodzka. „Niesie wiele dobra” – mówią wolontariusze. Ośrodek w Piszkowicach opiekuje się ciężko chorymi dziećmi. Służy jako wsparcie dla rodziców, a części zastępuje rodzinę.

Siostra Łucja jest 1018 Kawalerem Orderu Uśmiechu. Wyróżnienie nadawane jest po zgłoszeniu kandydata przez dzieci. Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu rozpatruje wnioski na posiedzeniach dwa razy w roku - wiosną i jesienią. W jej skład wchodzi 50 osób z 29 krajów świata. Kanclerzem Kapituły jest obecny Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.