Skip to:

W dniach 10-13 kwietnia Rzecznik Praw Dziecka złożył oficjalną wizytę w Armenii. Marek Michalak spotkał się dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi, którzy powinni dbać o to, aby prawa dziecka  były skutecznie zabezpieczane. W wizycie Rzecznikowi towarzyszyła prof. Barbara Smolińska-Theiss, wykładowca Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Społeczny Doradca RPD.

Marek Michalak odwiedził Armenię na zaproszenie Armana Tatoyana, który pełni funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. W Armenii nie ma instytucji Rzecznika Praw Dziecka, ale przy lokalnym biurze RPO od niedawna działa wyspecjalizowana komórka ds. dzieci, którą kieruje Eduard Israelyan.  Ormianie prezentując własne rozwiązania prawne i systemowe szczegółowo pytali o to, w jaki sposób prawa dzieci zabezpiecza się w Polsce. W przyszłości planowana jest rewizyta (w charakterze stażu) pracowników biura w Polsce, podczas której w praktyce poznają przepisy chroniące prawa dzieci oraz instytucję Rzecznika Praw Dziecka.

Podczas wizyty w Armenii RPD odbył szereg spotkań z Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz pracownikami biura (ok. 70 osób), a także organizacjami pozarządowymi. Marek Michalak oraz prof. Barbara Smolińska-Theiss skorzystali także z zaproszenia społeczności Państwowego Uniwersytetu w Erywaniu (YSU). Podczas spotkania (oboje mieli wykłady) przybliżyli sylwetkę oraz idee Janusza Korczaka oraz dyskutowali o historii i teraźniejszości praw dziecka w perspektywie lokalnej i globalnej, a także o Konwencji o prawach dziecka. Po wykładach Rzecznik odpowiadał na pytania licznie zgromadzonych słuchaczy.

Rzecznik odwiedził również jedną ze szkół oraz wychowanków domu dziecka dla dzieci z niepełnosprawnością. W placówce przebywa ok. 110 dzieci. Co ciekawe, pomocy stomatologicznej dzieciom udzielają m.in. dentyści m.in. z Polski, reprezentujący Fundację Wiewiórki Julii (założycielka Dżulietta Kiworkowa jest Ormianką, ale mieszka i pracuje w Polsce).

Marek Michalak oddał hołd ofiarom ludobójstwa Ormian w 1915 r. pod kompleksem pomnikowym Cicernakaberd w Erywaniu.

- Serdecznie dziękuję wszystkim, dzięki którym mogłem z bliska przyjrzeć się prawodzieckowym ideom, jakie rozwijają się w Armenii. W wielu miejscach spotkałem ludzi pełnych empatii i zrozumienia dla podmiotowości dziecięcej. Gdzieś ponad nami unosił się duch Janusza Korczaka, którego mądrości są przecież ponadnarodowe. Szczególne podziękowania należą się Ambasadorowi Markowi Nowakowskiemu oraz jego małżonce Jadwidze - polska Ambasada wykonuje kawał dobrej roboty dla polskich dzieci w Armenii i nie tylko, a także Eduardowi Israelyan’owi, który wykazuje dużą aktywność w budowie struktur jednostki mającej zadanie dbać o prawa dzieci. – podkreśla Marek Michalak.

Na zakończenie delegacji padła zapowiedź tłumaczenia na język ormiański książki Janusza Korczaka „Prawo dziecka do szacunku”.