Skip to:

12 czerwca br. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak odwiedził dzieci z Zespołu Szkół Uzdrowiskowych i społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 w Rabce-Zdroju.

Mali pacjenci rabczańskich uzdrowisk na spotkanie z Rzecznikiem przygotowali mnóstwo pytań oraz ciekawy występ artystyczny. Salę wypełniły uśmiechnięte piosenki „Małe słoneczko” i „Order od dzieci”. Po części artystycznej przyszedł czas na rozmowę z Rzecznikiem Praw Dziecka i posypały się pytania o marzenia, najtrudniejszą prowadzoną sprawę, oraz historię orderu. Młodzi ludzie dopytywali  czy trudno walczyć o prawa dziecka, a także czy jakieś wydarzenie z dzieciństwa miało wpływ na funkcję, którą Marek Michalak pełni od 9 lat.

W Szkole Podstawowej nr 2 Rzecznika przywitała w imieniu wszystkich uczniów przedstawicielka samorządu szkolnego oraz dyrektor Szkoly. Sala gimnastyczna była wypełniona po brzegi, a pytań nie było końca. Dzieci opowiadały, jakie sprawy są dla nich istotne i podnosiły konkretne problemy, które są dla nich ważne. Pytały m.in. o ciężar plecaków, skoro w szkole nie mają szafek. W spotkaniach z młodzieżą uczestniczyli także wiceburmistrz Rabki-Zdroju Robert Wójciak i Kawalerowie Orderu Uśmiechu:  Mariola Burcan i Józef Mateja.

Rzecznik złożył również wizytę w Rodzinnym Parku Rozrywki RABKOLAND, gdzie spotkał się z Radą Muzeum Orderu Uśmiechu o raz władzami miasta.

W Mieście Dzieci Świata odbyła się również ceremonia wręczenia Orderu Uśmiechu Piotrowi Burcanowi – nauczycielowi muzyki, który wspólnie z żoną prowadzi Pracownię Muzyczną „Triolki” w Rabce-Zdroju. Dzieci krótko, ale dobitnie uzasadniły wniosek o nadanie mu tego najsłoneczniejszego z odznaczeń, wyjaśniając: „to najlepszy nauczyciel na świecie, wielki przyjaciel dzieci, który ma wielkie poczucie humoru. Piotr Burcan został 1009 Kawalerem Orderu Uśmiechu, a odznaczenie odebrał w rabczańskim amfiteatrze z rąk Rzecznika Praw Dziecka i Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Marka Michalaka.

Ostatnim punktem wizyty w Rabce-Zdroju było spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie rozstrzygnięto VII edycję konkursu "Pięknego Czytania". Nagrodę Mistrza Mistrzów wręczył Jakubowi Paluchowi ze Szkoły Podstawowej w Harkabuzie Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka w towarzystwie wiceburmistrza Rabki-Zdroju Roberta Wójciaka. Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe i słodycze, a każdy uczestnik konkursu pamiątkowy dyplom.