Skip to:

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak złożył wizytę społeczności Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, w ramach cyklu spotkań z absolwentami uczelni, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnością.

Celem spotkania, zorganizowanego przez Towarzystwo Absolwentów i Przyjaciół APS, było przybliżenie pracy Rzecznika, szczególnie w zakresie wspierania dzieci z niepełnosprawnością.

- To zawsze wielka przyjemność wrócić w mury jednej z najbardziej prawodzieckowych szkół wyższych w kraju, a pewnie i na świecie. Status absolwenta APS zobowiązuje nie tylko do przestrzegania elementarnych praw dziecka, ale także do konsekwentnego upominania się o nie. Prawa dzieci z niepełnosprawnością są naturalną sprawą dla tych, którym bliskie są idee patronki szkoły – Marii Grzegorzewskiej, natomiast nie zawsze są respektowane przez ogół społeczności. Trzeba cały czas usilnie nad tym pracować – podkreślił podczas spotkania Marek Michalak.

Przed wykładem dla studentów, Rzecznik Praw Dziecka spotkał się z Rektorem APS prof. Stefanem Kwiatkowskim.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał książkę Janusza Korczaka: „Prawo dziecka do szacunku” lub „Jak kochać dziecko. Dziecko w rodzinie”, wydaną nakładem Biblioteki RPD.

Marek Michalak jest absolwentem APS z 2005 r., kiedy to otrzymał tytuł magistra pedagogiki resocjalizacyjnej. Szesnaście lat później uczelnia postanowiła przyznać mu tytuł Członka Honorowego Towarzystwa Absolwentów i Przyjaciół APS.