Skip to:

- Upominając się o prawa dziecka nie możemy zapominać, że mają one również prawo do udziału w życiu kulturalnym – mówił Rzecznik Praw Dziecka podczas jubileuszu 40-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Słowianki".

Galowy koncert jubileuszowy odbył się 14 czerwca br. w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Marek Michalak, który był gościem wydarzenia, podkreślał, że udział dzieci w życiu kulturalnym rozwija ich osobowość.

- Regularne treningi taneczno-wokalne kształtują dyscyplinę, jednocześnie rozwijają wrażliwość dzieci. Uczą także współpracy, odpowiedzialności i co najważniejsze – pozwalają spełniać marzenia – mówił Rzecznik Praw Dziecka.

Przez 40 lat marzenia spełniło ok. 3700 wychowanków „Małych Słowianek”. Zespół występował na krajowych i zagranicznych scenach ponad 2500 razy. Dwukrotnie „Małe Słowianki” zostały przyjęte przez Jana Pawła II w Watykanie, a w 2002 roku żegnały papieża na lotnisku w Balicach na zakończenie ostatniej pielgrzymki do Polski.

Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki” działa przy Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie. Przez pierwsze 15 lat „Małe Słowianki” były harcerskim szczepem – reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym ZHP Chorągwi Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Aktualnie Zespół liczy 300 członków w wieku 6 – 19 lat, uczniów 143 krakowskich szkół. Kierownikiem zespołu od początku istnienia jest Władysława Maria Francuz.